Mesačník Obrana – august 2007

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

V rozhovore náčelník Generálneho štábu generál Ľubomír Bulík hovorí o úlohách ozbrojených síl, účasti slovenských jdenotiek v medzinárodných misiách krízového manažmentu, personálnom obsadzovaní misií a zabezpečovaní spôsobilostí v príprave deklarovaných jednotiek, napíklad síl rýchlej reakcie NATO.

Vojenský pridelenec Ukrajiny generálmajor Jurij Radkovec prezentuje rozvoj partnerstva jeho krajiny so Severoatlantickou alianciou pri príležitosti 10. výročia podpísania Charty o osobitnom partnerstve medzi Ukrajinou a NATO. Dokumnet sa stal základom pre vzťahy medzi naším východným susedom, alianciou a jej členmi. Najvýznamnejším prelom vo vzájomných vzťahoch bolo vyhlásenie ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka, že konečným cieľom spolupráce je plnoprávne členstvo Ukrajiny v NATO.

Reportáž z Vojenského výcvikového priestoru Valáškovce na východnom Slovensku oboznamuje s výcvikom pilotov vojenských vrtuľníkov a nácvikom streľby neriadenými raketami z vrtuľníkov typu Mi-24 a Mi-17.

Obrana dokumentuje stretnutia slovenských a českých výsadkárskych veteránov druhej svetovej vojny v Žiline, na ktorom sa zúčastnil aj minister obrany František Kašický.

Analýza sa venuje transformácii OS SR na pozadí zmien v NATO. Ido o zmeny typu vytvorenia spoločnej kompatibilnej plánovacej databázy určenej pre operačné a obranné plánovanie NATO či prehodnotenie požiadaviek na obranu. Článok mapuje participáciu Slovenskej republiky na týchto procesoch.

Redakcia Obrany predstavuje aj jedinú veliacu poddôstojníčku v ozbrojených silách Ľubicu Vojtovú a prináša článok z leteckej show vo francúzskom letisku Le Bourget pri Paríži, ktoré sa každé dva roky začiatkom leta stáva metropolou leteckého sveta.

historických príspevkoch sa venujú redaktori rakúsko – uhorskej námornej flotile a osobe generála Slovenského štátu (1939-45) Antona Pulanicha. V najnovšej Obrane si môžete prečítať aj príbeh Albína Makovníka z Tureckej, ktorý bojoval po boku Červenej armády na Dukle a zúčastnil sa aj na bojoch počas Slovenského národného povstania, ale otvorene sa postavil proti vstupu okupantských vojsk do Československa 21. augusta 1968.

Ministerstvo mapuje aj vývoj verejnej mienky vo vzťahu k ozbrojeným silám SR a členstvu v NATO. Obrana prináša výsledky najnovšieho sociologického prieskumu postojov verejnosti k otázkam OS SR.


Elektronickú verziu magazínu OBRANA nájdete na tejto linke