Migračná kríza: Fakty, čísla a sklamania

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Zdroj: Utečenci/Ververidis Vasilis / Shutterstock

Do krajín EU stále prúdi veľké množstvo utečencov. Vedúci predstavitelia Únie sa snažia momentálnu napätú situáciu riešiť, avšak k realizácii systémového kroku, ktorý by problém mohol vyriešiť stále nedošlo. Nutnosť nájsť racionálne a hlavne v praxi aplikovateľné riešenie sa dá doložiť reálnymi číslami počtov ľudí, ktorí utekajú z rôznych ázijských afrických krajín a smerujú do Európy. Množstvo utečencov, ktorí vyrazili na trasu vedúcu cez more z Turecka do Grécka sa od roku 2014 do konca roka 2015 zvýšil dvadsaťnásobne.

Hlavný podiel na súčasnej kríze má konflikt v Sýrii. Ten za sebou doposiaľ zanechal 13,5 miliónov ľudí, ktorí potrebujú humanitárnu pomoc. Podľa úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov sa navyše v súčasnej dobe nachádza zhruba 4,6 milióna sýrskych utečencov v krajinách ako sú Egypt, Irak, Jordánsko či Turecko. Najväčší podiel týchto ľudí má pritom Turecko, kde sa ich nachádza takmer 2 milióny.

Vplyv sýrskeho konfliktu na prebiehajúcu utečeneckú krízu v Európe sa dá doložiť aj na základe faktu, že 48 % z celkového počtu utečencov, ktorým sa podarilo prekročiť Stredozemné more bolo zo Sýrie. Zo všetkých utečencov a migrantov do Grécka dorazilo 56 % Sýrčanov, 24 % Afgancov, 10 % Iračanov, 3% Pakistancov, 1% Somálčanov. Do Talianska v minulom roku dorazilo 25,5 % Eritrejčanov, 14,5 % Nigérijčanov, 8,1 % Somálčanov, 5,8 % Sudáncov a len 4,8 % Sýrčanov.

Väčšina týchto ľudí, ktorí utekajú do Európy využíva cestu cez Balkánsky polostrov. Utečenci sa teda snažia dostať zo Turecka do Grécka, odkiaľ dalej prúdia do Macedónska, Srbska, Chorvátska, Maďarska, Slovinska či Rakúska do západnej, poprípade severnej Európy. Počet sýrskych žiadostí o azyl, ktoré prijali krajiny EÚ, dosiahol na konci roku 2015 takmer 600 tisíc pričom viac ako polovicu týchto žiadostí obdržalo Nemecko a Švédsko. Predpovede na rok 2016 hovoria o celkovom počte až milióna utečencov, ktorí by mohli na svojej trase ďalej do Európy použiť cestu cez Balkán.

Reakcia Únie na utečeneckú krízu by sa dala všeobecne označiť za pomalú a zmätenú. Pôvodný plán EÚ premiestniť 60 tisíc utečencov z Talianska a Grécka mal byť v roku 2015 rozšírený o ďalších 120 tisíc ľudí z týchto dvoch krajín a Maďarska. Do februára 2016 ich bolo premiestnených iba necelých 500. Ucelené riešenie situácie a spoločný postup Únie je teda v momentálnej situácii kľúčové.

Celú analýzu v anglickom jazyku nájdete na tejto linke.

Anotáciu uverejňujeme v spolupráci s think-tankom Evropské hodnoty.