Obama v Indii

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Jaswant Singh je bývalým indickým ministrom financií, ministrom zahraničných vecí a ministrom obrany. Zároveň je autorom knihy Jinnah: India- Rozdelenie- Nezávislosť. 

Problémy na programe vyjednávania počas Obamovej návštevy sú pre Indiu obrovské a komplikované, a možnosti ich riešenia mimoriadne zúžené. Tie, ktoré sa dotýkajú bezpečnosti v Afganistane a Pakistane, sú záludné odjakživa. Bilaterálne ekonomické, obchodné a menové nezhody nie sú síce tak urputné ako medzi Spojenými štátmi a Čínou, napriek tomu sú pálčivé a vinou nedostatku rozhodnosti sa budú prekonávať len ťažko.

Jednou z Obamových priorít ostáva nešírenie jadrových zbraní ako aj predaj americkej civilnej jadrovej techniky do Indie, ktorému pozametal cestičku predošlý prezident George W. Bush. Ďalej si Obama veľmi rád vypočuje ako môže India pomôcť v záležitosti Iránu, s ktorým má India bezproblémové vzťahy, vzhľadom k spoločným obavám ohľadne Afganistanu a Pakistanu.

Ak zohľadníme tento nabitý zoznam výziev, aké výhliadky má Obamova cesta do Indie? Pred rokmi sa ma toto pýtal vtedajší námestník ministra zahraničných vecí USA Strobe Talbott, ktorý pomáhal pripraviť návštevu Billa Clintona. Ako indický minister zahraničia som mu vtedy odpovedal v tomto duchu: „Prečo na stretnutie pozerať destinačne? Buďte spokojný so smerovaním.“ Dodnes táto odpoveď nevyhasla: ako sa v indicko- amerických vzťahoch určujú nové smery, nové ciele spoločnej cesty budú nasledovať.

Všetky štátne návštevy prekvapujú veľkolepou, nadbytočnou rétorikou. Summity USA- India sú k tomu obzvlášť náchylné: veľká republika na návšteve najväčšej demokracie sveta. Pre obe krajiny by bolo lepšie časť týchto kvetinových girlánd presladených adjektív odhodiť.

Na zaslúžený odpočinok by mal odísť aj ďalší rys týchto summitov- vyjednávanie nad výpočtom toho, čo je „nutné“ a čo „možné“ urobiť. Pristupovať k prichádzajúcemu prezidentovi USA ako k Santa Clausovi v čiapke s hviezdami a pruhmi, ktorému sa predkladajú dlhé zoznamy prianí, je jednak nedôstojné a tiež únavné. Stále však platí, že napriek pridusenosti americkej ekonomiky by Obama urobil dobre, kedy svoje cesty nevyužíval k propagácii amerického tovaru. Obchod je síce účinným mazivom dobrých vzťahov, lenžie tieto rozhovory neprislúchajú Obamovi a ministerskému predsedovi Manmóhanovi Singhovi, ale „šerpom“.


Skrátené znenie príspevku uverejňujeme v spolupráci s Project Syndicate. Jeho úplné znenie v českom jazyku nájdete na tomto odkaze.