Rekonštrukcia Líbye

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Barak Barfi pracuje ako analytik v New America Foundation.

Počas prvých dní po vzplanutí povstania 17. februára vytvorili povstalci politický orgán známi ako Dočasná národná rada (NTC) a kabinet označovaný ako Výkonný výbor. Hoci sú tieto skupiny zložené z osobností naverbovaných z celej líbyjskej spoločnosti a z ľudí s odbornými schopnosťami, ochromuje ich niekoľko problémov.

Kritici sa posmievajú nedostatku transparentnosti NTC a sťažujú sa na nepriehľadné rozhodovanie. Spochybňujú aj kritériá použité k výberu ich členov. Líbyjci tvrdia, že predseda rady Mustafa Abdal- Džalíl protežuje disidentov, ktorí si odsedeli nejaký čas v Kaddáfiho väzeniach na úkor tých, ktorí majú vzdelanie a schopnosti potrebné k rekonštrukcii krajiny. Pokiaľ sa NTC s týmito pochybnosťami neporáta, nie je ľahké si predstaviť, ako zvládne komplikované výzvy budúcnosti.  

Ohroziť úspech líbyjského povstania však nemusia len politiky NTC. V niektorých častiach východnej Líbye, ktoré sú pod kontrolou rebelov, je síce Abdal- Džalíl obdivovaný, ale ide o neprístupného muža, ktorému chýba charizma typická pre revolučných lídrov. Jedná sa o provinčnú osobnosť, ktorá doposiaľ nedokázala predložiť presvedčivú víziu novej Líbye.

Povstalcami ovládaný východ krajiny trpí nedostatkom politicky dôvtipných lídrov. Krátko po marcovom prevzatí predsedníctva NTC Abdal- Džalíl oznámil, že jeho členovia nebudú kandidovať v budúcich voľbách. Od tej doby sa však na politickom fronte odohralo veľmi málo. Aktivisti sa zdráhali spustiť kampane kým povstalci stále bojovali, a tak odkladali formovanie politických strán. V krajine, ktorá nemá s pluralitnou demokraciou žiadnu skúsenosť preto zatiaľ vznikli len dve strany. V súčasnosti je počuť len málo hlasov dôsledne obhajujúcich zmeny potrebné pre zaistenie prechodu od autoritárskeho k demokratickému režimu.

Ďalšie komplikácie NTC sú na obzore. V júli bol za záhadných okolností zavraždený náčelník vojenského štábu Abdal Fatah Junis po tom, čo naňho rada vydala zatykač. Jeho kmeň (Líbya je rozdelená na viacero kmeňov, pozn. red.) požaduje odpovede, ktoré NTC nemá. Ľudia dobre oboznámení s prípadom tvrdia, že v Junisovej smrti majú prsty vysoko postavení funkcionári NTC.

Úryvok zverejňujeme v spolupráci s Project Syndicate. Celý text českom jazyku nájdete na tomto odkaze.