Teroristický útok v Londýne

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

eac, fpvmv

 

Dňa 7.7.2005 sa Londýn stal terčom teroristických útokov. Európa zažila takmer identický útok po roku a pol, keď 11.3.2004 teroristi udreli v Madride.

Cieľ útokov bol tiež ten istý – verejná doprava. Bomby vybuchli v londýnskom metre a jedna v autobuse, pričom sa ukazuje, že vybuchla predčasne, pretože pôvodne mala vybuchnúť v podzemnom systéme metra. V prvých minútach po útokoch polícia úmyselne verejnosť dezinformovala a hovorila o technických nehodách a až neskôr potvrdila teroristické útoky, čím dosiahla, že nevznikla panika. Keď už bezpečnostné zložky nestačili zabrániť týmto útokom, záchranné zložky predviedli maximálne úsilie o záchranu zranených. Je to výsledok kvalitného, systémového financovania a mnohých plánov situácií po teroristických útokoch. Veľká Británia, ako verný spojenec Spojených štátov amerických v protiteroristickej koalícií musela tiež očakávať teroristický útok na vlastnom území, alebo v zahraničí tak, ako sa to už stalo pred dvoma rokmi v Istanbule .

Teroristické útoky v Madride sa uskutočnili niekoľko dní pred parlamentnými voľbami a znamenali absolútny obrat vo výsledkoch. Vyhrali socialisti a porazili očakávaných víťazov ľudovcov. Socialisti hneď stiahli svojich vojakov z Iraku, pretože to považovali za dôvod teroristických útokov. Vo Veľkej Británií sa takýto radikálny obrat neočakáva, práve naopak, očakáva sa politické stmelenie viacerých prúdov s cieľom aktívne bojovať proti terorizmu.

Útoky boli načasované na začiatok rokovania skupiny G8 (7 najvyspelejších krajín sveta a Rusko), ktorému predsedala práve Veľká Británia. Okrem tradičných ekonomických a obchodných tém sa predstavitelia týchto krajín mali venovať hlavne boju proti chudobe a proti znečisťovaniu Zeme. Niekoľko dní pred tým sa uskutočnila najväčšia séria koncertov Live 8, prostredníctvom ktorých viac ako polovica ľudskej populácie tlačila na boj proti chudobe v Afrike. Po svojom treťom zvolení do úradu ministerského predsedu predstavil Tony Blair pomoc Afrike ako jeden zo svojich prioritných záujmov. Už dlho nebola dohoda o pomoci najchudobnejším krajinám tak blízko. Ale práve v celosvetovom očakávaní ju zatienila táto udalosť. A iba deň pred tým sa Londýn dozvedel, že usporiada letnú olympiádu v roku 2012. Je len ťažko prestaviteľné, že by teroristi tak aktuálne reagovali práve na túto udalosť, ale nešťastnou zhodou okolností to tak vyšlo…

Globálny terorizmus bude pravdepodobne ešte dlho aktívny. Jeho cieľom je prostredníctvom jednotlivých teroristických akcií zabiť čo najviac ľudí, vyvolať paniku a strach. V ojedinelých prípadoch sa mu podarí zmeniť verejnú mienku a zmenu vlády. Medzi jednotlivými teroristickými útokmi, mimo výbušného Blízkeho Východu, ubehol vždy dlhý čas. Aj teraz sa na mnohých miestach očividne zvýšili bezpečnostné opatrenia, ktoré budú ľuďom neustále pripomínať, že žijú v ohrození neočakávaného útoku. Jednou z možností ako sa dá individuálne bojovať proti terorizmu, je zbaviť sa zidealizovaných pacifistických myšlienok a naučiť sa žiť s vedomím zvýšeného bezpečnostného napätia. Avšak najlepším spôsobom by bolo vôbec si takúto situáciu nepripúšťať, aby nás v ničom neobmedzovala.


Ďalšie komentáre a analýzy nájdete na stránkach Euroatlantického centra