Ukrajina a Rusko na križovatke

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

transitions online, tol

Je takmer nepredstaviteľné, čo viac mohol Vladimír Putin urobiť, aby pomohol nešťastnému bývalému premiérovi Viktorovi Janukovičovi pri jeho snahe o získanie prezidentskej funkcie. Dve nedôstojné predvolebné cesty do Kyjeva, aby vo verejnoprávnej televízii spieval chvály na Janukoviča a vydržal jeho neohrabané ponuky cukroviniek na vojenskej prehliadke. Veľkorysé úľavy v obchode s energetikou v hodnote stoviek miliónov dolárov. Nové ultraliberálne cestovné nariadenie, umožňujúce, že pre Ukrajincov je jednoduchšie zostať v Moskve, ako pre samotných Rusov. Ostrý spor zo Západom kvôli jeho „zasahovaniu“ do ukrajinských volieb. Ani Putinovo vlastné znovuzvolenie začiatkom roka si zrejme nevyžadovalo toľké obete. K tomu si pripočítajte „prenajatie“ monštruóznej ruskej propagandistickej mašinérie a prítomnosť samotných kremeľských odborníkov na politickú propagandu v Janukovičovom veliteľskom tíme, plus Putinovo unáhlené blahoželanie po dnes už zdiskreditovanom Janukovičovom víťazstve v neplatnom volebnom kole 21. novembra, a rozsah moskovskej potupy nadobúda bolestivo zreteľné kontúry.

Poníženie je vec, ktorú bývalý člen KGB z Kremľa neodpúšťa, ani nezabúda. Gruzínsky prezident a Putinovo druhé najväčšie politické fiasko za posledné roky, Michail Saakašvilli, túto skutočnosť Viktorovi Juščenkovi počas ich zdĺhavého neformálneho stretnutia v ukrajinských Karpatoch určite podrobne vysvetlil. Zúrivá protizápadná rétorika, ktorá sa začala ozývať z ruskej televízie, a ostrý tón v Putinových poznámkach k „oranžovej revolúcii“ ukazujú hĺbku zlého pocitu Moskvy. Ruský prezident je evidentne dotknutý nehanebnými rečami tom, že jedného dňa môže byť revolúcia „exportovaná“ do jeho vlastného kráľovstva, a myšlienky západného spiknutia proti Rusku (udalosti na Ukrajine sú jeho aktuálnou manifestáciou) prestali byť privilégiom radikálnych nacionalistov.

Našťastie pre Juščenka, Ukrajina nie je Gruzínsko. So svojou takmer 50-miliónovou populáciou a početnou ruskou menšinou, strategickými ruskými tranzitnými ropovodmi a ekonomikou v rozmachu so značnými ruskými investíciami je Ukrajina pre Kremeľ jednoducho príliš dôležitá na to, aby sa Rusko pokúšalo urobiť z nej príklad toho, čo sa stane, ak Rusko v „blízkom zahraničí“ nedosiahne svoje.

Celý text analýzy v anglickom jazyku bol uverejnený na stránke Transitions Online 7. januára 2005.