Európa je zahľadená do seba

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Damon Wilson považuje Európu napriek určitým limitom za najoddanejšieho a najschopnejšieho spojenca USA. Na druhej strane však hovorí, že Európa je v posledných rokoch viac zahľadená do seba a menej ochotná čeliť globálnym výzvam spolu s USA.

Dôsledkom je, že aj zopár posledných euroatlantistov v Spojených štátoch stráca argumenty na nové investície do vzťahov s Európou.

Aj nedávno vydaná obranná stratégia USA znie celkom jasne: Spojené štáty potrebujú obrátiť svoje ekonomické a bezpečnostné záujmy smerom k ázijsko-pacifickej oblasti. Wilson si myslí, že vzhľadom na vnútornú orientáciu Európy im nič iné ani neostáva.

Wilson považuje na jednej strane za pozitívum, že Európa už nie je vo Washingtone vnímaná ako bezpečnostná obava, zároveň však tvrdí, že „európsky prípad nie je uzavretý“ a USA by sa nemali od Európy oddelovať. „Spojené štáty majú stále úlohu pri kompletizácii Európy,“ myslí si.

Hráč, ktorý formuje globálnu bezpečnosť však musí vynaložiť podstatne väčšie investície, ako tie, ktoré dnes vynakladá Európa. „Európa sa jednoducho necíti dostatočne ohrozená externými udalosťami,“ vysvetľuje Wilson.

Podľa neho je teraz len na Európe, aby sa sama rozhodla, či chce byť súčasťou riešenia úplne nového zoskupenia výziev, akým v súčasnosti čelíme.

„Európa zúfalo potrebuje novú víziu, aby ostala relevantným globálnym hráčom,“ hovorí Wilson a dodáva že to sa nestane, kým sa Európa nezreorganizuje zvnútra.

Celý rozhovor si môžete prečítať tu.