Západ nezvládol v Sýrii diplomaciu

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Burke svoju analýzu začína konštatovaním, že aj Rusko uznáva potrebu reforiem v Sýrii. Na druhej strane sa však obáva straty vlastného vplyvu. Sýria je importérom ruských zbraní a poskytuje Rusku námornú základňu.

Ruské stanovisko je teda oportunistické, ale podľa Burkeho v princípe správne. Plán Arabskej ligy, podľa ktorého mal Asad odovzdať svoju moc ešte pred voľbami, je nevynutiteľný a neuskutočniteľný. Asad v súčasnosti nemá adekvátnu alternatívu. Jeho rezignácia by znamenala anarchiu. Aj keď hrá Kremeľ v tomto prípade realpolitiku, jeho argumenty sú podľa Burkeho pravdivé.

Diplomatické aktivity západných lídrov neprinášajú žiadny efekt. Tým, že začali dávať Sýrii ultimáta, vzdali sa možnosti viesť so sýrskym režimom dialóg v situácii, keď nemajú žiadnu rozumnú alternatívu. Podľa Burkeho tým porušili niekoľko základných pravidiel diplomacie. Prvou chybou bolo, že už od začiatku jasne deklarovali, že vojenská intervencia nepripadá do úvahy. Druhou chybou bolo zatvorenie vlastných ambasád, čím sa pripravili o možnosť bezprostrednej komunikácie s režimom.

EÚ a USA podcenili silu sýrskeho režimu. Burke vysvetľuje, že moc je v Sýrii je napríklad v porovnaní s Kaddáfiho Líbyou, distribuovaná horizontálnejšie medzi miestnu elitu. Sýrsky režim navyše zašiel už príliš ďaleko a jeho predstavitelia chcú mať istotu, že ich nečakajú po prípadnej výmene vládnej garnitúry perzekúcie.

Asad vie, že rezolúcie Arabskej ligy nemajú žiadnu váhu. Navyše sa teší podpore kľúčových arabských štátov – Iraku a Libanonu. Ekonomické sankcie môžu byť účinné, ale potrebujú čas.

Burke tvrdí, sýrski rebeli v súčasnosti potrebujú dôveryhodnú tieňovú vládu, ktorá by zjednotila opozíciu a mohla vyjednávať navonok.

Západ musí obnoviť so sýrskym režimom dialóg a garantovať kľúčovým členom sýrskej vojenskej elity imunitu.

Podľa Burkeho však ani západ, tak ako ani Arabská liga, Rusko alebo Čína nemôžu hrať v konflikte vedúcu rolu prostredníka. Nikto z nich nie je pre všetky sýrske strany dostatočne dôveryhodný. Preto by sa do konfliktu mala aktívnejšie vložiť OSN.