GLOBSEC: Čo znamená nová zmluva START pre Európu?

Komerčný obsah

Ubehli dva roky, odkedy šéfka americkej diplomacie Hillary Clinton spolu so svojim ruským kolegom Sergejom Lavrovom stlačili tlačidlo RESET.  Koncom minulého roka sa zlepšovanie vzťahov prenieslo aj na pôdu Severoatlantickej aliancie, ktorá na lisabonskom samite schvaľovala novú Strategickú koncepciu.

Rusko má byť, ako strategický a dôveryhodný partner pri vytváraní priestoru mieru, stability a bezpečnosti, súčasťou nového protiraketového štítu. Podrobnosti však dohodnuté nie sú a ruský návrh na rozdelenie štítu na západnú a východnú časť vyvoláva v Európe nevôľu.

Kam smerujú rusko-americké vzťahy a čo to znamená pre Európu? Diskutovať o tejto téme na GLOBSECu budú Stephen Flanagan z popredného amerického think-tanku CSIS, Alexander Nikitin z elitnej ruskej diplomatickej školy MGIMO, špeciálny poradca pre Rusko na americkom ministerstve zahraničných vecí Jeremy Shapiro, vysokopostavený európsky diplomat a bývalý minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a uznávaný austrálsky expert a diplomat Bobo Lo.

Od zajtra do piatku budú exkluzívne priestory Kempinski Hotela River Park, kde sa bratislavské bezpečnostné fórum GLOBSEC bude konať, hostiť niekoľko stoviek popredných osobností z politickej, think-tankovej, novinárskej a firemnej sféry z celej Európy a zámoria.

Bezpečnostné fórum v hlavnom meste Slovenska je najvýznamnejším podujatím svojho druhu v strednej Európe a významnou mierou sa podieľa na formovaní transatlantickej strategickej diskusie.

Nadchádzajúci ročník nadväzuje a podporuje prebiehajúce slovenské predsedníctvo vo Vyšehradskej skupine. Jej dve krajiny, Maďarsko a po ňom Poľsko v roku 2011 presedajú Európskej únii, čo sa stalo impulzom k zosilneniu spoločného hlasu strednej Európy na európskej pôde. GLOBSEC preto očakáva aj účasť vyšehradských ministrov zahraničných vecí, ktorí do Bratislavy prídu diskutovať najmä o európskej politike Východného partnerstva.

Podujatie organizuje Slovenská atlantická komisia spolu s Ministerstvom zahraničných vecí SR, Divíziou verejnej diplomacie NATO, Zastúpením Európskej komisie na Slovensku a Medzinárodným vyšehradským fondom pod záštitou slovenského ministra zahraničných vecí, Mikuláša Dzurindu. Oficiálny program a ďalšie informácie možno nájsť na webstránke konferencie www.globsec.org.

Súvisiace video: http://www.youtube.com/watch?v=JwZpoh2XFH0

Slovenská atlantická komisia

1. marec 2011, Bratislava

www.globsec.org