Martin Bútora získal Českú a slovenskú transatlantickú cenu

PROMOTED CONTENT

Martin Bútora, bývalý slovenský veľvyslanec vo Washingtone a súčasný poradca prezidenta Andreja Kisku, je najnovším nositeľom Českej a slovenskej transatlantickej ceny. Ocenenie udeľujú spoločne Slovenská atlantická komisia, člen Stredoeurópskej strategickej rady, a česká nezisková organizácia Jagello 2000. Martin Bútora si ocenenie prevzal počas Dní NATO v Ostrave (20.-21.9.).

Česká a slovenská transatlantická cena sa udeľuje za prínos k posilneniu transatlantickej spolupráce. „Som rád, že je to práve Martin Bútora, kto túto cenu dostal. Svojou prácou dokazuje celoživotnú oddanosť transatlantickým hodnotám a ako veľvyslanec v USA výrazne prispel k tomu, že Slovensko sa stalo členom NATO,“ povedal Róbert Vass, výkonný riaditeľ Stredoeurópskej strategickej rady.

„Vzhľadom na pretrvávajúcu ukrajinskú krízu získava cena na dôležitosti. Pripomína nám, že ani 25 rokov od pádu komunizmu naša prosperita a bezpečnosť nie sú samozrejmosť, ale pričinili sa o ňu ľudia so strategickou víziou a odhodlaním. Bola to misia jednej veľkej generácie, ktorú musíme rozvíjať ďalej,“ dodal Róbert Vass.

Martin Bútora je čestným prezidentom Inštitútu pre verejné otázky a bývalým poradcom československého prezidenta Václava Havla. V rokoch 1999-2003 pôsobil ako veľvyslanec Slovenskej republiky v USA.

Druhým oceneným bol poľský prezident Bronisław Komorowski. V minulosti túto cestu dostali tiež GT NATO Anders Fogh Rasmussen, bývalý veliteľ síl NATO v Afganistane generál David Petraeus, bývalý minister obrany a veľvyslanec ČR v USA Alexander Vondra, bývalý minister zahraničných veci SR a v súčasnosti europoslanec Eduard Kukan a ďalší.

Stredoeurópska  strategická  rada je nezávislá  mimovládna  organizácia, založená na základoch 20 ročnej histórie Slovenskej atlantickej komisie. Jej misiou je posilňovať hlas Slovenska  a strednej Európy v európskych a svetových záležitostiach. Organizácia  spája  kľúčové  stredoeurópske  osobnosti  a  expertov  z oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Jej cieľom je definovať strategickú úlohu strednej  Európy  v  medzinárodnej  politike.  Združuje  tri  organizácie  –  Slovenskú atlantickú komisiu (SAC), Inštitút pre stredoeurópsku politiku (CEPI) a Centrum pre európske záležitosti (CEA). Prostredníctvom Slovenskej atlantickej komisie organizuje jednu z najväčších medzinárodných konferencií v Európe s názvom GLOBSEC.