Zahraniční experti budú diskutovať o rozvojovej spolupráci

PROMOTED CONTENT

Minister turizmu a poslanec kenského parlamentu v Keni Danson Mwazo, Geert Laaporte z European Centre for Development Policy Managment z Belgicka a Anna Lekvall z Institute for Democracy and Electoral Assistance zo Švédska budú už vo štvrtok 3. mája diskutovať o podpore demokracie a ďalších aktuálnych rozvojových témach v rámci konferencie, ktorá je jediná svojho druhu na Slovensku. Nebude na nej chýbať ani minister zahraničných vecí a podpredseda vlády Miroslav Lajčák.

Cieľom konferencie je inšpirovať partnerov k zefektívneniu  rozvojovej spolupráce a zlepšovaniu kvality rozvojových projektov. „Na konferencii sa stretnú zástupcovia mimovládnych organizácií, akademici, experti a politickí zástupcovia. Našim cieľom je poukázať na nové trendy v rozvojovej spolupráci s dôrazom na ľudské práva a demokraciu v praxi," vysvetľuje Ivana Raslavská, programová koordinátorka Nadácie Pontis. Nadácia má bohaté skúsenosti s projektmi v Bielorusku, na Západnom Balkáne, Egypte, v Keni a v minulosti tiež v Iraku či na Kube.

Slovenská vláda sa v rámci svojej rozvojovej spolupráce zaviazala, že sa bude zameriavať na menej cieľových krajín a menej priorít. Na druhej strane sa však chce viac orientovať na krajiny v núdzi alebo tie, kde môžeme zužitkovať svoje skúsenosti z tranzície a demokratizačného procesu. Jej snahou je poskytnúť efektívnu, rýchlu a priamu pomoc v súlade s princípmi dodržiavania ľudských práv a potrebami daných krajín. „Takéto prístupy si vyžadujú spoluprácu medzi všetkými rozvojovými aktérmi a vedú k motivácii rozvojových krajín a krajín v procese tranzície, aby prevzali zodpovednosť za zmenu a prispievali k rozvoju demokracie,“ dodáva Ivana Raslavská. Medzinárodná vedecká konferencia Rozvoj a demokracia sa uskutoční v Kongresovej sále ministerstva zahraničných vecí v Bratislave. Program konferencie nájdete aj na webovej stránke Nadácie Pontis. Konferencia sa koná s podporou Slovak Aid.

Viac informácií poskytne:

Petra Nagyová, PR manažérka Nadácie Pontis, mobil: 0917 260 904, e-mail: petra.nagyova@nadaciapontis.sk

Simona Gembická, projektová manažérka nadácie, mobil: 0903 619 549, e-mail: simona.gembicka@nadaciapontis.sk 

Zdroj: Nadácia Pontis