Lynn Faulds Wood: Pacienti sa stávajú významnou silou

Zdroj: www.cancerworld.org

  • Aká je vaša osobná skúsenosť s rakovinou?

Pracujem v Británii ako televízna moderátorka a tiež novinárka. Spolu s manželom sme boli prvý manželský pár televíznych moderátorov v Británii. Osem rokov som moderovala šou s názvom „Watchdog“, išlo o šou týkajúcu sa spotrebiteľských káuz na BBC. Keď mal môj syn tri roky, diagnostikovali mi rakovinu hrubého čreva v štádiu C, ktorá sa cez stenu čreva rozšírila do lymfatických uzlín. Bola to nebezpečná rakovina, ktorá ma mohla zabiť a len vďaka štastiu, štastiu a dobrému chirurgovi, som dnes tu.

  • Čo by ste povedali ľudom, ktorí majú obavy z kolonoskopického vyšetrenia?

V Británii sme vďaka Európe zistili, že na tom v liečení rakoviny nie sme veľmi dobre. V 90-tych rokoch, pred viac ako 12 rokmi, porovnávali mieru prežitia  a výsledky pre Britániu boli nižšie než vo väčšine Európy. Slovenské výsledky sú bohužiaľ tiež pomerne nízke. Pre Britániu to bolo na zamyslenie, mysleli sme si že sme celkom dobrí, no potom sme zistili, že väčšina Európy je na tom lepšie. To zmenilo spôsob ako sa k týmto veciam pristupovalo. Pred 12 rokmi boli tí, ktorí vykonávali kolonoskopiu veľmi zle trénovaní, dnes je treba na vykonávanie kolonskopického vyšetrenia akreditáciu a certifikát, ktorý hovorí, že ste dobrý. Nie všetci doktori testom prejdú, takže v prvom rade potrebujete dobrého lekára – kolonoskopistu. Aj tu v auditóriu sme mali jednu pani, ktorá prešla dobrou kolonoskopiou a zlou kolonoskopiou. Tí, ktorí vykonávajú kolonoskopiu zle by nemali vykonávať vyštetrenia, namalo by to bolieť. Možno to bude trochu dyskomfortné ale dobrý lekár z toho spraví dobrú skúsenosť. 

  • Čo požaduje Európska asociácia pacientov s rakovinou (ECPC) od Európskej únie pokiaľ ide o boj proti rakovine?

ECPC má len štyri a pol roka, sme však veľmi politickí. Organizujeme stretnutia s MAC (skupina Členovia EP proti rakovine, pozn. red) v Bruseli. Irena Belohorská je jednou z členov MAC. Vedieme kampaň za to, aby sa rakovina znova dostala do oficiálnej agendy EÚ, pretože tam oficiálne nie je. A to sa nám darí. Slovinsko, s ktorým pracujeme už roky, si rakovinu zvolilo za prioritu svojho súčasného predsedníctva EÚ. Každý teraz hovorí o rakovine a my sme tiež pomohli k tomu dospieť. EPCP sa chce dostať do každej krajiny a pomáhať ovplyvniť spôsob, akým sa zaobchádza s onkologickými pacientmi. Preto som teraz na Slovensku, aby som zistila, či môžem pomôcť onkologickým pacientom.

  • S akými reakciami sa väčšinou stretávate keď od politikov žiadate, aby hovorili o probléme rakoviny a aby ho pretláčali do popredia?

Máme veľmi dobré reakcie, ja som za ECPC v oficiálnej skupine, ktorá pripravuje usmernenia pre skríning rakoviny hrubého čreva v Európe, mám s tým veľa skúseností, mám dokonca čestný doktorát pre moju prácu v tejto oblasti. Myslím si, že sme veľmi úspešní, pretože niektorí veľmi dôležití politici v Bruseli sú našimi priateľmi a pomáhajú nám. V Británii som spolu s ministerkou zdravotníctva otvárala jedno centrum. Myslím si, že pacienti sa stávajú veľmi významnou silou.  

  • Minulý týždeň ste mali v Bruseli veľkú pacientskú konferenciu, aké boli jej výsledky?

Áno, bolo to minulý týždeň v pondelok a utorok a bola to úžastná konferencia. Bol to prvý pacientský summit v Bruseli. Prvý bol v Slovinsku pred dvoma rokmi a teraz sme mali tento v Bruseli. V prvom rade mala nová komisárka (Andoula Vassiliou, pozn. red) svoju prvú reč práve na našej konferencii. Jej prvé vystúpenie na pacientskej konferencii, verili by ste tomu?

Rozprávala pol hodinu len o rakovine, nie o iných zdravotných otázkach, a zostala ďalšiu pol hodinu, aby odpovedala na otázky. Ďalší den sme tam mali komisára zodpovedného za výskum, ktorý u nás rozprával. Ktorá konferencia získa dvoch komisárov, aby prišli a vystúpili? To je sila pacientov.

  • Myslíte si, že osveta napríklad na stredných školách by mohla byť jedným zo spôsobov ako zyvšovať povedomie medzi populáciou o prevencii?

Myslím si, že zamerať sa na ľudí na strednej škole je fantastická myšlienka, problém však je, že mladí ľudia si myslia, že budú žiť naveky a veľmi nenačúvajú radám o zdraví.

Fajčíte?

  • Nie.

To najlepšie, čo by ste mali na Slovensku urobiť je zakázať fajčenie na verejných miestach pretože to, že ľudia prestávajú fajčiť spôsobilo zatiaľ najväčšiu zmenu v úmrtnosti na rakovinu. Takže najprv musíme chcieť od ľudí, aby nezačínali fajčiť. Môj syn, ktorý má teraz dvadsať rokov, začal fajčiť keď mal 15. Zaplatila som mu peniaze za to, že prestal fajčiť a ak niekedy zase začne, musí mi ich vrátiť späť. Školy by ale boli skvelým nápadom.

Jedna z najlepších vecí čo sa dá robiť je cvičiť a s pribúdajúcim vekom veľa chodiť pešo. Ak by sme ľudí, štyridsiatnikov, päťdesiatnikov, sedemdesiatnikov a osemdesiatnikov primäli viac chodiť na prechádzky predišli by sme mnohým prípadom rakoviny. A ak už máte rakovinu, ak sa často prechádzate, v mnohých prípadoch pomáhate predchádzať návratu choroby. Takže jemné cvičenie je pre telo veľmi dôležité, najmä s pribúdajúcim vekom.

  • Ako by sa dali podľa vás znížiť pretrvávajúce rozdiely medzi členskými krajinami v EÚ v mierach prežitia?

Slovinsko ukazuje cestu, budúci týždeň spúštame spoločný skríningový program, národné programy sú tiež veľmi dôležité pre každú krajinu. Ak nezastavíme výskyt rakoviny hrubého čreva, lieky ktoré sú na liečenie pokročilých štádií rakoviny zruinujú naše krajiny. Musíme rakovine predchádzať pretože pocit, že váš život je ohrozený a že môžete zomrieť je hrozný a náklady na liečbu pokročilej rakoviny sú vysoké.