Agentúra EÚ: Pozor na chlamýdie!

Chlamýdiová infekcia je sexuálne prenosná choroba, ktorú spôsobuje baktéria Chlamydia trachomatis. Tá napáda ľudské bunky v pošve, krčku maternice, v samotnej maternici či vajíčkovodoch. U mužov napáda infekcia močné cesty a iné časti močovopohlavného systému.

Najohorzenejšou skupinou sú mladí ľudia vo veku 15 až 24 rokov. Neliečená môže táto choroba viesť u žien k vzniku cýst na vajcovodoch, mimomaternicovému tehotenstvu a v krajnom prípade až k neplodnosti a u mužov k sterilite. Chlamýdie tiež môžu spôsobiť aj ochorenie kĺbov.

„Chlamýdiová infekcia môže vážne ovplyvniť schopnosť mladých žien mať deti“, hovorí Zsuzsanna Jakab, riaditeľka ECDC. Centrum sa preto rozhodlo vydať usmernenia pre členské krajiny v oblasti kontroly tejto sexuálne prenosnej choroby.

Vie sa, že v Európe počet prípadov infikovania chlamýdiami stúpa. Prevalencia sa odhaduje na 5 až 10 %. Vo Veľkej Británii, ktorá má ako jedna z mála krajín národný skríningový program, bolo pozitívne testovaných na chlamýdie 10 % ľudí do 25 rokov. Odborníci varujú, že najväčšie nebezepčenstvo číha na tých, u ktorých sa neprejavia klinické príznaky. To je dokonca prípad väčšiny infikovaných.

V EÚ sú rôzne úrovne kontroly tohto ochorenia, konštatuje správa ECDC. Polovica zo sledovaných 29 krajín (Slovensko nebolo zastúpené) nemá žiadnu organizovanú aktivitu alebo plošné programy kontroly. Rizikom je tiež mnohokrát chybná diagnostika.