Antikoncepcia ovplyvňuje výber partnera

Orálne užívané kontraceptíva (antikoncepčné tabletky) znižujú schopnosť žien rozoznať správneho partnera na základe prirodzenej vône ľudského tela. Hormonálna antikoncepcia spôsobí, že ženy nevedia identifikovať mužov s geneticky odlišnou (komplementárnou) výbavou. Vedci už dávno prišli na to, že ľudia si vyberajú partnerov aj na základe prirodzeného ľudského pachu, ktorý indikuje genetickú informáciu. Inštinktívnym výberom iných partnerov sa zachová veľmi dôležitá genetická diverzita.

Páry, ktoré majú nedostatok odlišných génov môžu mať problémy s počatím a ženy s donosením dieťaťa resp. sa zvyšuje šanca, že dieťa bude mať oslabený imunitný systém. Tzv. komplex histokompability (súbor génov), ktorý pomáha tvoriť proteíny pri imunitnej obrane tela sa podieľa v súčinnosti s baktériami v ľudskej koži na vzniku tzv. feromónov. Gény tak podmieňujú ľudskú vôňu.

Výskum realizovali Newcastle UniversityUniversity of Liverpool. Skúmali reakcie  stovky žien na vzorky vôní mužských tiel. Ženy mali určiť, ktorej z nich by dali prednosť. Tento pokus zopakovali pred a po nasadení hormonálnej antikoncepcie. Výsledky ukázali, že preferencie žien, ktoré začali užívať tabletky sa posunuli smerom k mužon s geneticky podobnými vôňami. Vedci si to vysveľujú tým, že pilulky simulujú v tele ženy tehotenstvo, čím sa prirodzene znižuje je biologická potreba hľadať kompatibilného partnera.  

Podľa profesora Craiga Robertsa môže podobnosť súboru génov u párov okrem neplodnosti viesť po vysadení antikoncepcie k rozpadu vzťahu, pretože vnímanie partnerovej vône hrá silnú rolu pri udržiavaní príťažlivosti medzi partnermi.