Choroba šialených kráv: Španielsko potvrdilo dve úmrtia

Ľudský variant choroby šialených kráv – Creutzfeld-Jakobove ochorenie – opäť zasiahlo Španielsko. V decembri minulého roka umrela 50-ročná žena a vo ferbuári 2008 41-ročný muž. Až analýzy post mortem ukázali, že sa jednalo o nový variant Creutzfeldt-Jakobovej choroby, ktorá postihuje mozog človeka.

Výsledky muselo potvrdiť centrum v Madride a úrady vo Veľkej Británii. To zapríčinilo, že prípad úrady zverejnili až po dvoch mesiacoch od úmrtia druhej obete. Úrady sprvu necheli zverejniť, z ktorej časti krajiny nakazení ľudia pochádzali, neskôr sa ukázalo, že boli z regiónu León v severozápadnom Španielsku.

Lekári predpokladajú, že sa nakazili v období, kedy choroba šialených kráv (BSE) aj jej ľudská podoba Creutzfeldt-Jakobove ochorenie postihli Európu, najmä Veľkú Britániu, Írsko a Holandsko. Obete sa údajne nakazili pred ôsmymi až desiatimi rokmi, pred tým, než boli v celej Európe prijaté prísne opatrenia proti šíreniu BSE. 

Ministerstvo zdravotníctva aj pôdohospodárstva ubezpečilo obyvateľstvo, že išlo o sporadické prípady, nexistuje riziko epidémie a vyzývajú na pokoj. Lekári však priznávajú, že kvôli dlhej inkubačnej dobe nemôžu vylúčiť, že sa objaví viac prípadov.

Ochorenie nebezpečné pre človeka spôsobuje konzumácia mäsa, v ktorom sa nachádzajú abnormálne proteíny zvané prióny, ktoré ľudský organizmus nevie eliminovať, a ktoré sa ukladajú v mozgu.

Tento varinat choroby je známy od osemdesiatych rokov minulého storočia. Vo Veľkej Británii naň  zomrelo 163 ľudí, utratených bolo takmer 200 tisíc zvierat. Obete na životoch boli tiež vo Francúzsku, Írsku, Śpanielsku, v Spojených štátoch a Kanade. Prvým príznakom ochorenia sú psychické zmeny a s istotou sa dá identifikovať až pri nekropsii.