Členské štáty obmedzujú vakcínu proti chrípke spôsobujúcu záchvaty spánku

zdroj: TASR/AP

Členské štáty vakcínu Pandemrix využívali bežne počas epidémie prasacej chrípky H1N1 v roku 2009. Ukázalo sa však, že jedným z vedľajších účinkov môže byť narkolepsia – záchvaty krátkodobého chorobného spánku. Potvrdila to aj správa, ktorú dala vypracovať Európska lieková agentúra (EMA).

Obsahuje aj odporúčanie, aby lekári Pandemrix dávali deťom a tínedžerom ohrozeným chrípkou H1N1 len v prípade, že iné vakcíny nie sú dostupné. Autorom správy je Komisia pre lekárske výrobky na ľudské použitie (CHMP), ktorá reagovala na podnety z Fínska, Švédska, Islandu a Veľkej Británie.

Krajiny hlásili prípady detí a adolescentov s narkolepsiou, ktorá spôsobuje, že postihnuté osoby zaspia náhle a nečakane. Podľa štúdie sa riziko výskytu poruchy spánku výrazne zvýšilo v prípade mládeže očkovanej Pandemrixom v porovnaní s nezaočkovanými deťmi.

Vyšetrovania Pandemrixu pokračujú

CHMP tvrdí, že vakcína má tendenciu k interakcii s genetickými a environmentálnymi faktormi, čo môže viesť k zvýšenému riziku narkolepsie. Prípadné vedľajšie účinky Pandemrixu však stále skúmajú.

Vo Veľkej Británii sa už zbavili šiestich miliónov dávok vakcíny. Hovorca britského ministerstva zdravotníctva pre EurActiv potvrdil, že Pandemrix sa v krajine už v prípade detí nepoužíva. To isté uviedli aj švédske a fínske ministerstvá, podľa ktorých vakcínu nebudú používať v prípadoch osôb mladších ako 20 rokov. Fínski vedci zároveň robia nezávislý výskum prepojenia narkolepsie s Pandemrixom a konečnú správu zverejnia v auguste.

Výrobca GlaxoSmithKline (GSK) v stanovisku tvrdí, že do začiatku júla evidovala 335 nahlásených prípadov narkolepsie u ľudí zaočkovaných Pandemrixom. „GSK je verný bezpečnosti pacientov a preto bude v najlepšom záujme pacientov ďalej úzko spolupracovať s CHMP a ostanými národnými regulačnými orgánmi.“

Prípadom sa zaoberá aj Svetová zdravotnícka organizácia. Tá avizovala, že svoje závery predloží krátko po tom, ako svoje vyšetrovanie uzavrie jej globálny poradný výbor pre bezpečnosť vakcín.