Európa uvoľnila zákaz pre britské mäso

Krátka správa:

23. augusta 2007 Stály výbor pre potravinový reťazec a zdravie zvierat EÚ“ rozhodol, že zákaz na importy sa bude vzťahovať už len na 10 km okruh okolo oboch fariem v Surrey, kde sa zaznamenal výskyt slintačky a krívačky v stádach dobytka začiatkom mesiaca. Výbor sa zhodol na tom, že exporty z ostatných častí krajiny sú bezpečné vďaka prijatým prísnym opatreniam. Všeobecný zákaz obchodovania z mäsom stál údajne farmárov denne 2,7 mil. eur a od 25. augusta 2007 je zrušený.

Po správe, že nákaza je plne pod kontrolou, si všetci európski farmári vydýchli. Nová nákaza vyvolala spomienky na rok 2001, keď epidémia slintačky a krívačky zasiahla Spojené kráľovstvo, Írsko, Holandsko a Francúzsko. Na bitúnku a kafilériách skončili vtedy milióny zvierat a straty dosiahli miliardovú výšku.

Fred Landeg, zastupujúci predseda Britskej veterinárnej správy spadajúcej pod britské Ministerstvo pre poľnohospodárstvo a vidiek (DEFRA) uviedol na margo stanoviska výboru, že je prejavom voči Veľkej Británii, ktorá úspešne a včas rozpoznala, eliminovala a obmedzila možnosť šírenia sa nákazy. Ďalej dodal, že ďalšie testy budú nevyhnutné, aby mohli mať istotu, že v monitorovanom okruhu ďalších ochorení niet a práce na eliminácii nákaz sú pod kontrolou. Na základe doposiaľ uskutočnených testov sa domnievajú, že riziko ďalších ochorení je veľmi nízke a ďalšie prípady sa v testoch nepreukázali.

Obmedzujúce opatrenia uvalené na región prehodnotia experti počas nasledujúceho zasadnutia Stáleho výboru, ktoré je naplánované na 11. septembra 2007.