Farmaceuti SR žiadajú, aby platili pravidlá EÚ

 Krátka správa:

Ministerstvo zdravotníctva avizovalo, že chce presadiť od apríla 2007 lacnejšie lieky o 5-7 %. Minister Valentovič minulý týždeň uviedol na tlačovej besede, že na celoplošnom znížení cien liekov sa dohodol so zástupcami majiteľov lekární, s výrobcami a distribútormi. Rezort zdravotníctva očakáva, že sa tak na liekoch ušetrí asi 1 mld. Sk. Väčšina liekov sa na Slovensko dováža zo zahraničia, vďaka silnejúcej slovenskej mene by podľa Ivana Valentoviča mala prirodzene klesnúť ich cena.

„Predpokladáme, že pri uplatňovaní uvedeného postupu v praxi budú dodržiavané  ustanovenia Smernice EÚ č. 89/105 EEC o transparentnosti, predovšetkým Článok 1 a Článok 4, ktorý okrem iného vyžaduje, aby takéto rozhodnutie bolo makroekonomicky zdôvodnené a oznámené 90 dní vopred“, reagovala na správy o plánovanom znížení cien liekov Slovenská asociácia farmaceutických spoločností (SAFS), ktorá zastupuje 21 farmaceutických spoločností zameraných na výskum a vývoj. SAFS ale rešpektuje záujem ministerstva upraviť ceny liekov.

Asociácia generických výrobcov (GENAS) nesúhlasí s celoplošným znížením cien liekov o 5 až 7 %, ako to deklaroval minulý týždeň minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Výrobcovia generických liekov na Slovensku už nemajú priestor na ďalšie znižovanie ich cien. „Takéto opatrenie môže ohroziť ich ďalšie zotrvanie na slovenskom trhu,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej besede prezident asociácie GENAS Christian Wieser.

Niektorí z výrobcov sa ohradili, že ceny liečiv znižovali už v minulom roku. Ak to preukážu, tak sa aprílovému poklesu cien môžu vyhnúť.

GENAS, SAFS a Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok o celoplošnom znižovaní cien liekov rokovali začiatkom januára aj s ministerstvom zdravotníctva.Na lieky súčasná vláda zaviedla od januára 2007 aj zníženú sadzbu DPH.