Francúzi berú najviac liekov

lieky, farmaceutický, zdravie

 

Krátka správa

Podľa nedávnej štúdie o štruktúre a vývoji piatich hlavných farmaceutických trhov v EÚ, Francúzi míňajú ročne na lieky 284 eur na obyvateľa, čo je najviac s Európe. Tesne za nimi sa s 244 eurami ročne na obyvateľa umiestnili Nemci, nasledujú Briti, Taliani a Španieli (približne 200 eur na hlavu). Francúzi zároveň spotrebujú aj kvantitatívne najviac liekov.

Predaj liekov sa zvýšil vo všetkých krajinách, a len v spomenutých piatich krajinách dosiahol v roku 2004 sumu 70 miliárd eur. Podľa štúdie francúzskeho ministerstva zdravotníctva tento nárast obratu vznikol najmä v dôsledku zvýšenia cien liekov – približne o 10% vo Francúzsku a Nemecku za obdobie 2003-2004. Najväčší podiel na trhu vo všetkých piatich krajinách – približne 25% – majú lieky na liečbu ochorení srdcovocievneho systému, nasledujú lieky na liečbu nervových ochorení a chorôb tráviaceho traktu.

Podľa štúdie sú lieky najlacnejšie vo Veľkej Británii vďaka značnému prieniku generík na trh a paralelným importom, zatiaľ čo najdrahšie sú v priemere v Taliansku. Nemecko je na vrchole rebríčka v spotrebe generických liekov, ktoré tvoria až 22,7% predaja liekov.

V niektorých krajinách EÚ nastal posun v národnej politike podpory predpisovania generík ako súčasť celkovej reformy zdravotníctva s cieľom znížiť náklady. Napríklad lekári vo Francúzsku, ktorí podpíšu dohodu so sociálnou poisťovňou, sú povinní predpisovať lacnejšie lieky, z ktorých časť musia tvoriť generiká.