Francúzi chcú trestať propagáciu anorexie

Právna úprava sa zameriava najmä na webový obsah a publikácie, ktoré nabádajú mladé dievčatá a ženy, aby hladovali za účelom dosiahnutia štíhej (či chudej) postavy. Zákon, ktorý ešte musí schváliť Senát, by sa mohol dotknúť aj módnych časopisov, ktoré publikujú fotografie dievčať, ktorých „štíhlosť zmenila ich zdravie“, módnych domov, či tvorcov reklám.

Formulácia zákona znie, že je trestné „podnecovať niekoho k neprimeranej redukcii telesnej váhy prostredníctvom navádzania na dlhodobú výživovú derpiváciu, ktorá by mohla vystaviť dotyčného riziku smrti alebo ohrozenia zdravia.“

Previnilci by mohli byť pokutovaní až do výšky 45 000 eur, prípadne potrestaní tromi rokmi väzenia.

Podľa francúzskej ministerky zdravotníctva Roselyn Bachelot, ktorá si návrh zákona osvojila, nabádanie na nezdravé praktiky v súvislosti s prijímaním (resp. neprijímaním) potravy, ako sú odporúčania konzumovať potraviny, ktoré je možné ľahšie vyvrátiť, ako zvládať extrémny hlad a podobne, nespadá pod slobodu slova. Podobné odporúčania sa niekedy rovnajú rozsudku smrti. Verejnosťou otriasli prípady úmrtí brazílskych modeliek, ktoré trpeli anorexiou.

Podľa predkladateľov „sociokultúrne a mediálne prostredie nahráva výskytu problematického stravovacieho správania“. Najmä v internetovom prostredí sa rozmohli stránky, ktoré sú plné tipov, ako takmer úplne obmedziť prísun kalórii, ako vyvolať zvracanie a ako skrývať stratu váhy pred okolím, najčastejšie rodičmi.

Socialisti vyčítajú zákonu, že je formulovaný veľmi vágne a nejasne a jeho prijatie v dolnej komore parlamentu bolo uponáhľané Sarkozyho konzervatívnou starnou UMP. Zákon napríklad nešpecifikuje kto bude zodpovedný za internetový obsah, či bloger alebo provider.

Rezervovaní su aj zástupcovia módneho biznisu. Podľa nich je totiž nemožné legislatívne upraviť ľudskú váhu. MInulý víkedn došlo k podpisu dobrovoľnej charty medzi poslancami a módnym priemyslom o propagovaní zdravších obrazov tiel. Španielsko minulý rok zakázalo neprimerane štíhlim modelkám v stup na móla. Modelky, ktroré sa neuplatnili v Madride však ľahko našli príležitosť v New Yorku či Miláne.