Generické obaly sa po cigaretách môžu presunúť na alkohol

(zdroj: Sonny Abesamis/Flickr)

Austrália je v súčasnosti jedinou krajinou na svete, kde sú štandardizované obaly cigariet povinné. Jej príklad sa nedávno rozhodli nasledovať aj niektoré krajiny Európskej únie. Vo Veľkej Británii, Írsku a vo Francúzsku sa podobná legislatíva začne zhodne presadzovať v máji 2016. Vo všetkých týchto krajinách zároveň prebieha debata o tom, kam sa generické obaly rozšíria.

V Írsku sa po schválení zákona objavil zámer riešiť obezitu podobným spôsobom. Varovné obrázky a jednotné obaly by sa podľa poslankyne Mary Mitchell O’Connorovej mohli objaviť na nezdravých potravinách či alkohole. Vo Švédsku sú tomu údajne naklonení aktivisti i časť ľavice.

V letných mesiacoch sa o generických obaloch diskutovalo veľa vo Francúzsku. Hospodársky denník Les Échos hovoril dokonca o trojskom koňovi, ktorý ohrozí chránené zemepisné označenia (appellation d’origine contrôlée/AOC). Situáciu by to vraj komplikovalo najmä vinárom, či už vo Francúzsku alebo v Taliansku.

V skutočnosti sa tak jedná o rozšírenie argumentu tabakovej lobby, že opatrenie obmedzuje možnosti odlíšiť sa od konkurentov pri komunikácii so zákazníkmi. Častým argumentom je šanca, že ťažko rozpoznateľné balíčky cigariet podnietia nových falšovateľov. Návrh európskej smernice o tabakových výrobkoch z decembra 2012 nakoniec generické obaly vypustil.

Zástancovia štandardizovaných obalov tvrdia, že nevýrazný vzhľad oslabuje predané množstvá. Starší austrálsky výskum odhalil, že balenie motivuje mladých ľudí už pri prvom kontakte s cigaretami. Vlastný prieskum EÚ, vypracovaný v máji 2010 Eurobarometrom, uvádza, že svetlé farby obalov cigariet v spotrebiteľoch vyvolávajú pocit, že sú menej škodlivé. Okrem toho farebnosť a ilustrácie „vyvolávajúce pocit luxusu, či slobody“ podľa Európskej komisie odvádzajú pozornosť od zdravotných výstrah.

Viac sa o regulácii tabakových výrobkov v EÚ dočítate tu.