Komisia varuje pred letným slnkom

Informácie o opaľovacom kréme musia byť také, aby mohol spotrebiteľ urobiť kompetentnú voľbu. Treba napríklad vedieť, že je potrebné sa chrániť pred UVB ale aj pred UVA žiarením. Kým za „spálenie“ a rakovinu kože zodpovedá najmä UVB žiarenie, UVA má zase na svedomí starnutie kože, narušenie jej imunitného systému a tiež prispieva k vyššiemu riziku vzniku rakoviny. Označenie na krémoch dostupných na trhu boli často mätúce a ochranný faktor vypovedá len o úrovni ochrany pred UVB žiarením.

V roku 2006 bolo na základe odporúčania Európskej komisie predstavené štadardné logo (piktogram) ktoré znamená, že prípravok chráni aj pred UVA žiarením a dnes by už malo byť prítomné na väčšine prípravkov na opaľovanie. Treba ale pamätať, že žiadny prípravok, ani s najvyšším ochranným faktorom 50 neposkytuje úplnú ochranu pred UV žiarením, preto odborníci znova opakujú staré známe pravidlá, že ak už si nevieme opaľovanie odpustiť, nechodiť na slnko medzi 11 hodinou dopoludnia a 15 hodinou popoludní, nanášať opaľovacie prípravky opakovane v primeranom množstve, nosiť slnečné okuliare a pokrývku hlavy. Neochránia vás ani ľahšie oblaky a voda. Za žiadnych okolností sa nemajú priamemu slnečnému žiareniu vystavovať deti, ktorých pokožka je mimoriadne citlivá.

V Európe, čo je región, kde má väčšina obyvateľstva svetlú pokožku, sa podľa posledných údajov Svetovej zdravotníckej organizácie za jeden rok objavilo 3,2 milióna nových prípadov malígneho melanómu – rakoviny kože. 1,7 milióna pacientov ochoreniu v tom istom ročnom období podľahlo. Napríklad vo Veľkej Británii sa v porovnaní s 80. rokmi počet prípadov rakoviny kože viac než zdvojnásobil, vo Francúzsku sa čísla za posledných 20 rokov ztrojnásobili.