Kriminálnici zarábajú na prasacej chrípke

Európska agentúra pre liečivá (EMEA) vydala varovanie, v ktorom upozorňuje, že na predaji nekvalitných antivirotík a vakcín proti prasacej chrípke sa snažia priživiť kriminálne živly.

Niektoré z falošných liekov neobsahujú žiadnu aktívnu zložku, iné obsahujú cukor, jed na krysy alebo úplne iné lieky, tvrdia zdroje z presedia priemyslu  Podľa EMEA predstavujú tieto „produkty“ vážne riziko pre tých, ktorí ich kúpia.

Pokušenie kúpiť ilegálny liek cez internet živia aj obavy, že vlády členských štátov nenakúpili dostatočné množstvá liekov na pre svoje obyvateľstvo v prípade masívnejšieho prepuknutia chrípky.

Liek na chrípku Tamiflu od švajčiarskeho farmaceutického gigantu Roche dokonca nahradil v obsahu spamových emailov Viagru. Ujal sa preto nový názov – „Spamiflu“.

Hovorca Európskej komisie tvrdí, že colníci intenzívne pracujú na tom, aby zabránili dovozu nelegálnych liekov na európsku pôdu a kontrolujú balíky liekov, ktoré boli objednané online.

Pandémia online podvodných liekov sa rozmohla v posledných mesiacov aj v USA. Väčšinou ide tiež o údajné lieky na nový typ chrípky. Organizácie na ochranu spotrebiteľov tiež varujú ľudí pred kúpou drahých čistiacich prostriedkov, ktorých výrobcovia a tvrdia, že dokážu zlikvidovať chrípkový vírus. Obyčajné mydlo je vraj rovnako efektívne.

Europoslanci sa v súčasnosti zaoberajú legislatívou zameranou na boj s falošnými liekmi. (Súčasť tzv. farmaceutického balíčka). Niektoré z nich si totiž nájdu cestu aj do legitímneho distribučného reťazca a neraz končia v lekárňach.

Európska asociácia farmaceutických spoločností zameraných na výskum (EFPIA) preto minulý týždeň predstavila novú schému ochrany liekov pred manipuláciou – dvojorozmerný čiarový kód. Jeho pilotná fáza beží vo Švédsku s cieľom vychytať jeho chyby. Každé balenie lieku má svoju autentický kód, ktorý predajca v lekárni pred kúpou preskenuje. Vie tak povedať, či je balíček neporušený a originálny, alebo sa s ním manipulovalo.

Testovacia fáza by sa mala skončiť v novembri a priemysel tlačí na zavedenie harmonizovaného a interoperabilného systému v celej EÚ. Lekárnici a veľko-distribútori majú obavy, že im to pridá prácu a zvýši náklady.

EMEA v súčasnosti tiež rieši otázku, či stačí jednorazové očkovanie proti prasacej chrípke. Dáta z klinických štúdií nie sú jednoznačné. Väčšina vlád členských štátov plánuje v zhode s pôvodnými odporúčaniami očkovať jednorázovo. EMEA sa ale minulý týždeň vyjadrila, že lepšie by predsa len mohli byť očkovanie na dva krát v odstupe troch týždňov.