Málo spánku zvyšuje šancu na chrípku

V Európe je chrípková sezóna v plnom prúde. Odborníci varujú, že tohoročný chrípkový vírus spôsobuje chrípky častejšie a s horším priebehom. Experti z Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb varujú, že tohtoročná epidémia môže byť najhoršia za posledné tri roky.

Spánok a imunitný systém človeka sú úzko prepojené. Vedci z amerického Pittsburgu zistili, že ľudia, ktorí spia menej ako sedem hodín denne, boli náchylnejší podľahnúť vírusu spôsobujúcemu prechladnutie. Nedostatok spánku oslabuje organizmus, imunitný systém je tak menej výkonný. Najnovšia štúdia nadväzuje na výskum reakcie ľudí s nedostatkom spánku na vírus chrípky, ktorý naznačil podobné výsledky.

Vedci tentokrát študovali vplyv spánku na 153 dobrovoľníkoch, zdravých mužoch aj ženách s priemerným vekom 37 rokov. Skúmali ich denné zvyky s ohľadom na spánkový režim. Následne im podali nosové kvapky s vírusom, ktorý spôsobuje obyčajné prechladnutie. Počas nasledujúcich dní mali dobrovoľníci hlásiť akéhokoľvek príznaky choroby. Po 28 dňoch im odobrali krvné vzorky, aby vedci určili prítomnosť protilátok.

Hlavným zistením štúdie je, že čím menej človek denne spí, tým náchylnejší je vírusu podľahnúť. Tí čo spali menej ako spomínaných sedem hodín mali trojnásobne vyššiu šancu ochorieť. Ak je krátky nočný spánok ešte aj nekvalitný, šance sa zvyšujú päťnásobne.  

Podľa predchádzajúcich výskumov, optimálna doba spánku je 7-8 hodín. Takáto dĺžka je vhodná aj pre udržanie najnižšieho rizika srdcových chorôb. Výskum súvislosti dĺžky spánku a odolnosti imunitného systému dopĺňa štúdium vplyvu spánku na zdravie človeka.

„Dobre sa vyspať by malo byť medzi prioritami ľudí, ktorí si vážia svoje zdravie. Čas investovaný do spánku sa vám určite vráti v podobe lepšieho zdravia – menej ochorení a väčšia produktivita“, citujú americké média doktora Davida L. Katza z univerzity Yale.

Štúdia bola publikovaná v januárovom vydaní Archives of Internal Medicine.