Na Euro 2012 si nezapálite

Európsky futbalový pohár je tretie najväčšie športové podujatie a jeho organizátori chcú týmto krokom zdôrazniť spojenie medzi športom a zdravým životným štýlom. V tomto prípade ide o úplný zákaz tabaku. UEFA bude žiadať úplný zákaz predaja a propagácie tabaku ako aj zákaz fajčenia na všetkých miestach turnaja. Týkať a to má bez výnimky všetkých priestorov – vnútorných aj vonkajších. Budúcoročný šampionát hostia dve krajiny – Poľsko a Ukrajina. UEFA sa na takýchto podmienkach dohodla so Svetovou zdravotníckou organizáciou, Svetovou federáciou srdca a Európskou sieťou pre zdravé štadióny.

„EURO 2012 bez tabaku je o rešpektovaní zdravia našich divákov a každého kto je zanagažovaný na turnaj“, povedal prezident UEFA Michal Platini. „Budeme sa držať najvyšších štandardov zdravia, bezpečnosti a komfortu na našom vlajkovom turnaji a tabak k tomu nepatrí“.

Z rozhodnutia sa teší eurokomisárka pre vzdelávania, kultúru, multilingvizmus a mládež Androulla Vassiliou. „Euro 2012 bude magnetom pre milióny divákov a fanúšikov, EURO 2012 bez tabaku nastavuje štandard pre ďalšie športové udalosti na kontinente“.

Poľská ministerka zdravotníctva Ewa Kopacz vysvetlila význam pre svoju krajinu: „Tabak je závislosť, ktorá zabije 60 000 Poliakov ročne. Zbavenie šampionátu tabaku neznamená, že bude menej pútavým, naopak urobí ho bezpečnejším a pomôže Poľsku bojovať s jedným z jeho najväčších zdravotných problémov.“

S opatrením na kontrolu tabaku na európskych futbalových majstrovstvách súhlasila aj Ukrajina, ktorá mala ešte pre nedávnom jeden z najvyšších počtov fajčiarov v pomere k celkovej populácii na svete. Po zavedení prvých opatrení na kontrolu tabaku začalo ich počet klesať.

„EURO 2012 bez tabaku dáva úplný zmysel. Užívania tabaku zabíja a spôsobuje vážne zdravotné problémy. Je to výborný príklad toho, čo sa dá urobiť“, hovorí riaditeľka regionálnej európskej kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie Zsuzsanna Jakab.