Nemecká vláda chce zasahovať proti obezite vyššími daňami

5 miliónov detí v EÚ trpí nadváhou

Krátka správa

Vládna koalícia kresťanských a sociálnych demokratov schválila minulý týždeň akčný plán „Fit statt fett“ (Buď fit a nie tučný), v ktorom navrhuje aj zvýšenie daní zo sladkostí a výrobkov s vysokým obsahom tukov.

Spolkový minister pre ochranu spotrebiteľov Horst Seehofer (CSU) varuje pred nárastom chorôb spôsobených nesprávnym stravovaním a nedostatkom pohybu u detí. „Je znepokojujúce, že až 6000 detí ročne ochorie na stareckú cukrovku“. Toto číslo sa drasticky  zvýši a „pohltí obrovské sumy za lekársku starostlivosť“, hovorí Seehofer vo vyhlásení vlády k akčnému programu o výžive. Nesprávne stravovanie je najčastejšie problém detí zo sociálne slabších rodín a z prisťahovaleckým pozadím. Deti sa aj málo hýbu. Seehofer prisľúbil viac osvety a vyzval spolkové krajiny k viac športu na školách. Opozícia žiada konkrétne opatrenia.

Renate Künast (šéfka frakcie Zelených a býval ministerka pre ochranu spotrebiteľa) žiadala televízny zákaz reklamy pre detské potraviny prinajmenšom počas dňa. “Malé deti potrebujú ochranu touto spoločnosťou.“ Künast tiež varuje pred diskrimináciou ľudí s nadváhou. 

Poslanec FDP Hans-Michael Goldmann odmieta rovnako ako Seehofer nové zákazy. CSU a FDP kritizujú aj požiadavku Zelených o semaforoch na potravinách podľa vzoru Veľkej Británie (červená by upozorňovala na vysoký obsah tukov alebo cukrov). SPD považuje povinnosť označovania za rozumnú.

Keby vláda zvýšila dane zo siedmich na 19% percent, štát by zarobil 1,3 miliardy eur ročne. Výdavky na choroby spojené s nezdravým stravovaním a nadváhou dosahujú až 70 mld. eur za rok. Zdražovanie nezdravých potravín vítajú aj odborníci na výživu, podľa ktorých sú tučné výrobky často lacnejšie ako nízkotučné a aj preto ich ľudia radi kupujú.

Akčný plán by mal do roku 2020 zlepšiť stravovacie a pohybové návyky obéznych obyvateľov a tých, ktorí k nezdravému životnému štýlu inklinujú. Je vymyslený tak, že už škôlkári, ktorí to doteraz nevedeli, sa dozvedia o škodlivosti hamburgerov a sladkostí. Program „Fit statt fett“ tiež plánuje zaradiť do učebných osnov výchovu o výžive a telesnú výchovu dať na úroveň matematiky.

Hovorkyňa pre výživu z frakcie CDU/CSU, Ulla Heinen, uviedla pre Bild am Sonntag, že „je nepochopiteľné, že na sladkosti sa vzťahuje len 7% DPH“. Odborníčka SPD Elvira Drobinski-Weiß uviedla, že „nezdravé stravovacie návyky by mali byť finančne znevýhodnené. Preto by sa mala pre pochutiny a sladkosti platiť plná DPH“. Goldmann z FDP podporuje tento zámer: „Nevidím žiaden dôvod, aby pre hľuzovky alebo husaciu pečeň platila znížená sadzba dane, a pre minerálku nie“. S návrhom však nesúhlasí jeho šéf frakcie Liberálov Jürgen Koppelin, ktorý považuje to za  „typickú koalíciu, ktorá chce každý problém riešiť novými daňami.“