Nemeckí lekári zatvorili ambulancie

Dnes, 25. marca, zostalo približne 30 % zo 100 tisíc nemeckých ambulancií zatvorených. Štrajk potrvá do piatku, 28. marca. Nemeckí lekári chcú vyvíjať tlak na vládu, aby vynakladala viac prostriedkov na zabezpečenie dostatočných počtov lekárov.

Každý piaty nemecký lekár čoskoro odíde do dôchodku. Lekári bijú na poplach. Vláda podľa nich musí podniknúť zásadné kroky, aby zaplnila miesta lekárov, ktorý odchádzajú na zaslúžený odpočinok. „Týka sa to každého v spoločnosti“ upozorňuje riaditeľ asociácie lekárov (KBV) Andreas Köhler. Odhady hovoria, že do roku 2012 odíde na dôchodok 34 000 lekárov. 17 % lekárov je dnes starších ako 60 rokov. 

Lekárom s vlastnou praxou sa nepáči, že sa zdravotná straostlivosť namiesto ich ambulancií sústreďuje čím ďalej tým viac do nemocníc a kliník. Niektorí hovoria o cielenej likvidácii. Doteraz zabezpečovali v Nemecku lekári s vlastnou praxou až 90 % zdravotnej starostlivosti.

Dopyt po mladých lekároch je veľký, v klinikách aj v ambulanciách. Naliehajú preto na vládu, aby ich adekvátne finančne zabezpečila. Napríklad lekári pôsobiaci na vidieku zarábajú o 20 % menej ako ich kolegovia v mestách. Problém odchodu lekárov za lepšími pracovnými a platovými podmiekami tak trápi aj Nemecko. Čiatočným riešením na nedostatok doktorov sa stal príchod lekárov z východnej Európy. Ten však zatiaľ brzdia obmedzenia voľného pohybu pracovných síl, ktoré Nemecko voči novým členským štátom EÚ stále uplatňuje.

V máji minulého roka predstavila nemecká vláda sériu legislatívnych riešení. Nový zákon by mal napríklad umožniť lekárom, aby viedli viac než len jednu prax a to aj v inom regióne, než v ktorom získali licenciu. Zvýšiť by sa mal vek odchodu do dôchodku. Po novom by tiež lekári mohli zamestnávať svojich kolegov, aby pre nich pracovali.  V hre sú aj poplatky, ktoré by mali dostávať lekári s vlastnou praxou od ľudí, ktorí sú častejšie chorí.