Nezdravá strava musí preč z lotyšských škôl

Krátka správa:

Od 1. novembra 2006 začal platiť v Lotyšsku na všetkých štátnych školách a v materských škôlkach zákaz predaja potravín, nápojov a pochútiek obsahujúce umelé aditíva, ako sú farbivá, chuť zvýrazňujúce látky, konzervačné prísady, aminokyseliny a kofeín. O zákaze rozhodol ešte koncom augusta 2006 lotyšský parlament v rámci uplatňovania štátnej politiky pre zlepšenie detskej výživy. Nariadenie sa týka aj potravín s vysokým obsahom soli a cukru.

Školské bufety a jedálne už nesmú predávať bublinkové nápoje a cukrovinky, či solené chrumky. Žiaci si ich síce môžu naďalej prinášať z domu a konzumovať v školách, no od učiteľov sa žiada, aby ich motivovali k opaku. Zakázané výrobky budú nahradené „zdravou alternatívou“, ako je sušená strava, nesolené oriešky, nesladené ovocné šťavy, celozrnné pochúťky, minerálka a mlieko.

Postup Lotyšov ilustruje súčasný tlak obmedziť dostupnosť výrobkov priemyslu nealkoholických nápojov, cukroviniek a pochutín pre deti. Obdobný trend nastúpilo Francúzsko, ktoré zo svojich škôl nechalo odstrániť predajné automaty. Producenti nesúhlasia, že zákaz predaja ich výrobkov je ideálna cesta ako propagovať zdravú výživu u detí. Navrhujú, aby sa šírilo viac informácií a deti sa vzdelávali ako sa správne a vyvážene stravovať.

EÚ platforma pre zdravú výživu, telesnú aktivitu a zdravie (EU Platform for action on diet, physical activity and health) pripravuje odporúčania riešení tohto problému. Týkajú sa prevažne motivácie k zdravému spôsobu života.

Komisár Markos Kyprianou dnes (9. novembra) verejne vyznamená tie spoločnosti, ktoré sa angažujú v boji s obezitou.