Obezita ohrozuje národ a mení charakter služieb

V Británii začínajú vážne riešiť problémy s obezitou, ktoré sa podľa prognóz budú zväčšovať. Niektorí odborníci varujú, že Británia sa stane “hlavným miestom obezity na svete”, čo je prím, ktorý je dnes všeobecne pripisovaný Spojeným štátom.

Odhady hovoria, že do roku 2012 bude v Británii jeden milión obéznych detí a do roku 2025 bude mať štvrtina všetkých chlapcov vysokú nadváhu. Úrady to znepokojuje a uvažujú, že v extrémnych prípadoch budú “nebezpečne obézne deti” odobrané ich rodičom. Dôvod? Zanedbanie starostlivosti a vystavovanie detí rizikám spojených s nezdravým stravovaním, podobne ako pri podvýžive. “Ak rodičia konštantne vystavujú svoje deti riziku prostredníctvom zlej diéty a nedostatku cvičenia, je správne, že miestne úrady do toho vstúpia a budú mať zdravie dieťaťa pod dohľadom”, citujú britské médiá Davida Rogersa, hovorcu združenia miestnych samospráv (Local Government Association, LGA).

Zvyšujúcemu sa počtu extrémne tučných ľudí sa musia prispôsobiť niektoré služby. Správa združenia samospráv spomína niekoľko opatrení, ktoré sa budú musieť sa stať realitou. Napríklad nutnosť začať vyrábať väčšie truhly, čo následne vyžaduje zadovážiť väčšie kremačné pece. Samospráva z juhovýchodnej časti Londýna (Lewisham) si už pred nejakým časom objednala zo Spojených štátov špeciálnu kremačnú pec s priemerom 1,2 metra, čo jej umožňuje prijímať väčšie truhly so zosnulými až z odľahlých častí krajiny.

Tam výpočet nákladov nekončí. Prispôsobený silnejším školákom bude musieť byť nábytok v školách, jedna stolička pre objemnejšie dieťa bude stáť daňových poplatníkov 30 libier. Problém predstavujú ľudia s vysokou nadváhou aj pre hasičov, ktorí žiadajú za záchranu takýchto ľudí príplatky a pre pohotovostných lekárov, ktorí na ich prenášanie potrebujú širšie nosidlá a zdvíhacie systémy. O nákladoch verejného zdravotníctva na súvisiace ochorenia ani nehovoriac.

Z hľadiska ohrozenia života a zdravia je hrozba, ktorú predstavuje obezita porovnateľná ako súčasné bezpečnostné hrozby vrátane terorizmu. Vyhlásil to nedávno profesor z Durhamskej univerzity David Hunter, ktorý je zároveň vládnym poradcom. Vyčíta vláde, že hoci vie flexibilne a veľmi rýchlo reagovať ak ide o zavedenie nových preukazov totožnosti a 42-dňovú väzbu bez súdneho procesu, problém obezity národa hodila cez palubu, píše BBC.