Odborníci varujú pred náhradou „tekutej extázy“

Európske monitorovacie centrum pre dorgy a drogovú závislosť (EMCDDA) so sídlom  v Lisabone v najnovšej štúdii upozorňuje na nebezepčenstvo jedného z prekurzorov tekutej extázy (GHB), ktorá sa objavila na európskej nočnej tanečnej scéne v 90. tych rokoch.

Prekurzor je východisková látka, z ktorej chemickou premenou vzniká výsledný produkt – droga. V tomto prípade ide o jeden z dvoch prekurzorov, ktorý sa využíva pri výrobe tekutej extázy – tzv. GBL (gama butyroakton).

Agentúra EÚ varuje pred jej rozšírením užívaním ako náhrady za tekutú extázu. GBL je totiž lacnejšie a prístupnejšie než mnoho nelegálnych drog. GBL je komerčne dostupná, využíva sa v chemickom priemysle, napríklad ako čistacie rozpúšťadlo a je na rozdiel od tekutej extázy bez medzinárodnej kontroly.

Po prehltnutí človekom sa v tele rýchlo mení na na GHB, tekutú extázu. V Európe sa začínajú množiť prípady, kedy museli byť po konzumácii GBL ľudia urgentne hospitalizovaní.

Zdá sa, že hlavným zdravotným rizikom súvisiacim s užívaním tekutej extázy, resp. jej substitútov je vysoké riziko straty vedomia, najmä keď sa táto droga kombinuje s alkoholom alebo inými sedatívami. 

Z členských krajín kontroluje prekurzor GBL (prípadne aj druhý prekurzor tekutej extázy 1,4-butanediol) len Taliansko, Švédsko a Lotyšsko. Správa uvádza, že GBL v EÚ predáva cez internet 15 chemických dodávateľov v Nemecku, Holandsku, Poľsku a Veľkej Británii. Na to, že predajcovia sú si vedomí, že niektorí zákazníci ho nakupujú pre konzumáciu, poukazuje podľa EMCDDA fakt, že uvádzajú i zdravotné varovanie.

Štúdia, ktorú prinieslo Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť je súčasťou širšieho projektu zameraného na identifikovanie nových vzorov v užívaní drog v Európe.