Prestať fajčiť cez email

Ďakujeme, že nefajčíte...

Krátka správa

Markos Kyprianou, eurokomisár pre zdravotníctvo informoval, že 31. mája v rámci európskej kampane boja proti fajčeniu HELP – Za život bez tabaku (HELP – For a Life without Tobacco), ktorú spustili v marci pred dvoma rokmi sa začne realizovať emailové poradenstvo určené pre ľudí, ktorí chcú prestať fajčiť. Témou tohtoročného Svetového dňa bez tabaku je prostredie bez tabaku, téma ktorá je súčasťou Zelenej knihy prijatej v januári 2007 a ktorá je prístupná pre verejné pripomienkovanie  do 1. júna 2007.

“Najmenej jeden z troch fajčiarov sa vlani aspoň raz pokúsila skoncovať so závislosťou od tabaku, ale 70% zlyhalo pri tom za menej ako 2 dva mesiace”.

Ďalej medzi obyvateľmi Únie vyplynulo, že protifajčiarske ťaženie v EÚ si získava ich podporu. Podľa výsledkov Eurobarometra 88% Európanov podporuje nefajčiarske kancelárie, pracoviská a verejné priestranstvá. Približne polovica európskych domácností nefajčiarskych. Najviac domácností, v ktorých sa nefajčí, zaznamenali vo Fínsku (83 %) a Švédsku (69 %), najmenej v Chorvátsku (17 %) a Grécku (26 %).

Za fajčiarov sa považuje viac mužov (37 %) ako žien (27 %), podobne aj k bývalým fajčiarom sa hlási viac mužov (25 %) ako žien (18 %). Medzi najsilnejších fajčiarov (40 %) patrí veková skupina 25- až 39-ročných. 47 percent Európanov o sebe tvrdí, že nikdy nefajčilo.

Hoci podľa prieskumu verejnej mienky majú fajčiari určité pochopenie pre nefajčiarov, zvlášť deti a tehotné ženy, až dve tretiny fajčiarov nemajú problém zapáliť si cigaretu doma v prítomnosti nefajčiarov.

“Chcem vidieť všeobecný úplný zákaz fajčenia prijatý v celej Európe“, povedal Kyprianou k údajom zdravotníckej štatistiky o škodlivosti fajčenia na ľudské zdravie a na jeho vplyv na čisté ovzdušie v budovách a mimo nich, ktoré tiež ovplyvní redukcia fajčenia.

Elektronickú poštu aj v slovenčine, ktorá poradí, ako zvíťaziť nad fajčením. , môže dostávať každý, kto o názory odborníkov záujem.