Svetový deň osteoporózy nabáda k prevencii

Zdroj: Wikimedia, autor: Daniel Ullrich Threedots

Celosvetové štatistiky zase hovoria, že cca každá tretia žena a každý piaty muž nad 50 rokov sú ohrození rizikom osteoporotickej zlomeniny, čo predstavuje asi 6 – 8 % svetovej populácie. Vzhľadom na rastúci počet starších ľudí v populácii sa predpokladá, že počet zlomenín v dôsledku osteoporózy sa zvýši v priebehu najbližších desaťročí dvoj- až trojnásobne. Od roku 1996 je 20. október Svetovým dňom osteoporózy, ktorý upozorňuje na zvyšujúce sa riziko ochorenia. Medzinárodná nadácia pre osteoporózu (IOF) pri tejto príležitosti organizuje celosvetovú kampaň, do ktorej sa pravidelne prostredníctvom Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí (SOMOK) zapája aj Slovensko s cieľom zvyšovať povedomie o tomto ochorení, jeho prevencii, diagnostike a liečbe.

Ochorenie, ktorému sa laicky hovorí aj „riedke kosti“ spôsobuje stratu kostnej hmoty a poškodenie mikroarchitektúry kostného tkaniva. Vo vyššom veku môže dôjsť k narušeniu kosti, klesá schopnosť novotvorby a prevláda proces jej odbúravania, čo v konečnom dôsledku vedie k osteoporóze. Oslabená kosť je krehšia a je náchylná k zlomeninám. Medzi rizikové faktory vzniku osteoporózy patrí predovšetkým vek, pohlavie, rodinná anamnéza osteoporózy, predchádzajúca zlomenina, predčasná menopauza, liečba liekmi, ktoré negatívne ovplyvňujú kosť, ochorenia ako reumatoidná artritída, chronické ochorenie pečene a tráviaceho traktu, ochorenia prištítnych žliaz, či nedostatočná tvorba pohlavných hormónov  u mužov.

Osteoporóza sa u väčšiny pacientov vyskytuje bez symptómov, preto je označovaná aj ako „tichý zlodej kostí“.

„Odbúravanie kostného tkaniva sa navonok nijak neprejavuje. Aj z tohto dôvodu je nevyhnutný včasný záchyt ochorenia a liečba. V súčasnosti je na Slovensku dostupná pomerne jednoduchá diagnostika osteoporózy a pre pacientov je k dispozícii najmodernejšia liečba. Napriek tomu toto ochorenie naďalej zostáva závažné a poddiagnostikované. Našim cieľom je preto čo najviac upozorňovať na jej riziká a šíriť povedomie o prevencii a liečbe osteoporózy,“ hovorí prof. MUDr. Juraj Payer, CSc., predseda výboru SOMOK.

Mnoho ľudí si nie je vedomých, že má osteoporózu, kým neutrpí zlomeninu. Tá je najzávažnejším príznakom osteoporózy, ktorý výrazne ovplyvňuje kvalitu života postihnutého. Človek v dôsledku ochorenia trpí akútnou či chronickou bolesťou, problémami s dýchaním, depresiou a je odkázaný na dlhodobú opatrovateľskú starostlivosť. Osteoporóza môže spôsobiť chirurgické komplikácie a v niektorých prípadoch vedie až k smrti.

Slovensko sa pri príležitosti Svetového dňa osteoporózy aj tento rok zapája do celosvetovej kampane, ktorej hlavnou témou sú 3 kroky k nezlomným kostiam: vitamín D, vápnik a pohyb. Hlavným cieľom je apel na prevenciu, ako jeden z kľúčových prvkov boja proti osteoporóze. Pod narastajúci počet ľudí trpiacich osteoporózou sa totiž podpisuje najmä nezdravý životný štýl, nedostatočná konzumácia mliečnych výrobkov, znížený príjem vápnika, nedostatok vitamínu D a v neposlednom rade nedostatok pohybu. Pri tejto príležitosti je pre širokú verejnosť na Slovensku pripravená webstránka www.milujsvojekosti.sk

„Prevencia osteoporózy je kľúčom k úspechu. Aj preto už opakovane okrem osvetovej kampane organizujeme aj Dni otvorených dverí, ktoré každému, kto o to bude mať záujem, ponúkajú jedinečnú možnosť dať si vyšetriť kvalitu svojich kostí a získať užitočné informácie o osteoporóze. Pozývame preto záujemcov do vybraných osteoambulancií v rámci celého Slovenska, aby sa dozvedeli čo najviac o zdraví ich kostí,“ hovorí MUDr. Soňa Tomková, podpredsedníčka výboru SOMOK.

Dni otvorených dverí v osteocentrách sa budú konať vo vybraných osteologických ambulanciách a osteocentrách po celom Slovensku v termíne od 24. októbra 2011 do 4. novembra 2011. Záujemcovia budú mať unikátnu možnosť absolvovať tzv. denzitometrické vyšetrenie – vyšetrenie hustoty svojich kostí a konzultáciu s odborníkom.