Taliansko potvrdilo tropickú horúčku „Chikungunya“

Vektor vírusu komár Aedes albopictus (zdroj: www.futura-sciences.com)

Krátka správa:

Talianske úrady prostredníctvom Európskeho systému včasného varovania  (EWRS) informovali WHO a EÚ o epidémii horúčky Chikungunya v provincii Emilia–Romagna v severovýchodnom Taliansku. V období od 4. júla do 3. septembra 2007 zaznamenali už 151 prípadov ochorenia na tento tropický vírus. Vírus si vyžiadal už jednu obeť (83 ročný pacient), u ktorého boli aj iné chronické ochorenia.

V EÚ bolo niekoľko stoviek prípadov zaznamenaných za uplynulé dva roky prevažne medzi turistami vracajúcich sa z tropických destinácii (Afrika, juhovýchodná Ázia a Indický subkontinent, kde sa Chikungunya vyskytuje endemicky). Séria ochorení v Taliansku má pochádza pravdepodobne tiež od jedného cestovateľa („index case“), ktorý sa vrátil z Indie z oblasti Kerala.

Podľa informácie Európskej komisie z 3. septembra 2007 vznikli nové sporadické prípady, nesúvisiace s touto epidémiou, aj v iných oblastiach než Emilia – Romagna.

Taliansky výskyt ochorenia je prvým známym prenosom vírusu Chikungunya v Európe. „Je to skutočnosť, ale ľudia by nemali podliehať panike,“ uviedol 5. septembra 2007 hovorca Európskeho centra pre kontrolu chorôb (ECDC). Ale pravdou je, že „teoretické riziko prenosu Chikungunye identifikované ECDC vlani sa stalo skutočným rizikom“, dodáva.

Ochorenie sa prejavuje príznakmi, ako sú vysoká teplota, bolesť hlavy, bolesť svalov, kĺbov, chrbta a končatín, raš a u niektorých prípadov sú to aj aj črevné ťažkosti. U väčšiny chorých horúčka trvala 3 – 4 dni, po poklese teplôt  pretrvávala celková slabosť. Hospitalizovaných bolo 11 chorých. Distribúcia podľa pohlavia ukázala že 52,3% boli ženy, 42,7% boli muži; vekové rozpätie je 1 až 95 rokov.

ECDC upozorňuje, že klimatické podmienky sú vhodné na pretrvávanie výskytu tohto vektora v najbližších 1 až 2 mesiacoch, najmä v Stredozemí a že je vysoké riziko prenosu vírusu aj do iných európskych krajín, kde sú vhodné klimatické podmienky  pre jeho prežívanie. Ak infikované osoby pricestujú do iných infestovaných oblastí, môže dôjsť k naštartovaniu nových cyklov prenosu.

Pôvodcom nákazy je vírus zo skupiny arbovírusov. Nákazu tejto epidémie s najväčšou pravdepodobnosťou prenáša komár Aedes albopictus. Ako šíritelia prichádzajú do úvahy aj iné druhy komárov. Uvedený druh sa vyskytuje prevažne v stredozemnej oblasti Európy a zoológovia ho zaznamenali v týchto krajinách: Albánsko , Taliansko , Francúzsko , Belgicko , Čierna Hora , Švajčiarsko , Grécko , Španielsko , Chorvátsko , Bosna a Hercegovina , Slovinsko a Holandsko .

EÚ zaradila provinciu Emilia – Romagna medzi turistické regióny, kde sa obyvatelia môžu nakaziť vírusom tropickej horúčky a ECDC odporúča návštevníkom moskitiéry a repelenty. Talianske úrady začali 18. augusta s desinsekciou verejných priestranstiev (ulice, parky a záhrady) v najviac postihnutých dedinách s použitím prípravkou na ničenie lariev komárov a s desinsekciou domácností.

„Šírenie tejto nákazy v Slovenskej republike v súčasnosti nehrozí. Za účelom zachytenia prípadných importovaných ochorení by ošetrujúci lekári mali na túto infekciu myslieť v rámci diferenciálnej diagnostiky horúčnatých ochorení. Cestujúci do postihnutých oblastí by sa mali chrániť pred uštipnutím komármi všetkými dostupnými prostriedkami”, informovali epidemiológovia Úradu verejného zdravotníctva SR.

Následky horúčky nie sú všeobecne smrteľné, ale počas nedávnych epidémií sa zaznamenal už vysoký počet úmrtí na ostrovoch Reunion, Maurícius, Mayotte a v niektorých štátoch Indie. Proti vírusu neexistuje zatiaľ žiadna špeciálna vakcína.