Tvrdenia potravinárov o produktoch väčšinou cez EÚ neprejdú

Európska agentúra v piatok zverejnila svoje verdikty k 442 navrhovaným tvrdeniami o všeobecných zdravotných vplyvoch potravín, ktoré potom výrobcovia môžu používať pri marketingu svojich produktov.

Pomer odmietnutých tvrdení sa „bohužiaľ“ nezmenil oproti predchádzajúcej vlne posudzovania, kedy bolo 80 % predložených tvrdení odmietnutých a 20 % schválených.

„Tak ako pri predchádzajúcich hodnoteniach boli mnohé z nesúhlasných návrhov  výsledkom slabej kvality informácií, ktoré poskytli EFSA“, uviedla agentúra vo vyhlásení.

Firmy napríklad často nie sú schopné identifikovať substancie, na ktorých je založené ich tvrdenie a nemajú vedecké dôkazy o tom, že ich produkty sú skutočným benefitom pre ľudské zdravie.

Zelená pre orechy, olivový olej a kofeín

Medzi schválenými tvrdeniami je napríklad informácia o vplyve vlašských orechov na lepšiu funkciu ciev, antioxidačný efekt poylfenolov v olivovom oleji na vysoký cholesterol a vplyv kofeínu na bdelosť a  fyzickú výdrž.

„Botanické tvrdenia“ na ľade

Experti z EFSA budú ďalšiu sériu 600 vyhlásení použiteľných pre marketing potravinových výrobkov posudzovať do júna a publikované budú na jeseň tohto roka.

Európska komisia následne vypracuje zoznam povolených zdravotných tvrdení pre všetky látky iného než botanického charakteru, uvádza sa vo vyhlásení. Botanické tvrdenia o substanciách ako je aloe vera, echinacea, ženšen alebo zelený čaj sa nateraz na žiadosť Komisie neposudzujú.