Vakcíny proti chrípke si EÚ možno podelí

Nemecký europoslanec Jo Leinen, ktorý predsedá výboru EP zodpovedného aj za verejné zdravie, priznáva, že spolupráca v oblasti očkovania proti chrípke v EÚ môže byť problematická, keďže zdravie je plne v kompetenciách národných štátov. Povedal to na tlačovom briefingu v Bruseli.

Vlády členských štátov si už objednali rôzne počty vakcín od ich výrobcov, čo by mohlo podľa Leinena „spôsobiť problémy na jeseň, keď vírus naozaj zaútočí". 

Navrhnutie mechanizmu, ktorý by umožnil transfer vakcín medzi krajinami bude na programe Rady ministrov zdravotníctva, ktorí budú o chrípkovej pandémii diskutovať budúci mesiac.

„Radi by sme videli, aby sa takýto mechanizmus solidarity medzi 27 členskými štátmi uzrel svetlo sveta, pretože je dosť dobre možné, že vakcíny nebudú k dispozícii rovnomerne naprieč EÚ. Švédske predsedníctvo by rado posilnilo spoluprácu EÚ v tejto oblasti najmä z obáv, že väčšia epidémia chrípky by mohla mať vplyv na hospodárske ozdravenie Európy.  

Vakcíny v októbri

Leinen sa tiež obáva, že zraniteľné skupiny obyvateľstva budú mať sťažený prístup k vakcínam. „Vakcíny na H1N1 pre tých, ktorí sú zdraví nebudú pripravené skôr ako v októbri a až v decembri pre tých zraniteľnejších. Často počujeme, že zraniteľné skupiny sa budú očkovať najprv, no vakcíny pre nich budú pripravené až nakoniec“, tvrdí Leinen.

Čína medzičasom schválil masovú výrobu vakcíny na H1N1 od  spoločnosti Sinovac Biotech. Spoločnosť, ktorej akcie na burze vzrástli o 77 % za posledné dva týždne charakterizovala pandémiu ako „príležitosť“.

Spoločnosť predpokladá, že predaj im porastie o 20 %. Jej vakcína Panflu bola testovaná na 1600 dobrovoľníkoch, z ktorých 10 % zaznamenalo nežiaduce účinky.

Agentúra Reuters citovala CEO Sinovacu Jin Weidonga, ktorý povedal, že väčšina vedľajších účinkov „nebola vážna“. „Zatiaľ sme nezaznamenali žiadnu vážnu ani abnormálnu reakciu“, povedal.

Britský denník Daily Mail priniesol správu o prieskume pre magazín Pulse, v ktorom sa 49 % opýtaných britských lekárov vyjadrilo, že by vakcínu proti novej chrípke pre seba odmietli. Ďalších 9 % je v tomto smere nerozhodnutých .  Až 71 % z tých, ktorí by tak reagovali uvidelo, že ich k tomu vedú obavy o bezpečnosť.

Pozície

Zsuzsanna Jakab, riaditeľka Európskeho centra na prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) vo výbore Európskeho parlamentu pre verejné zdravie informovala, že infekcia novým vírusom bola zaznamenaná v každom členskom štáte EÚ. Do konca augusta bol stav viac ako 46 000 nakazených ľudí a 104 úmrtí.

„Pandémia je mierna, ale nie bez nebezpečenstva. Dá sa očakávať, že v zime sa stane dominantnou chorobou, ktorá postihne európskych občanov.“

Poslankyňa EP z frakcie Socialistov a demokratov (SD) Dagmar Roth-Behrendt, varovala pred šíriacou sa panikou a navrhuje prijať jednoduché preventívne opatrenia – umývanie rúk a širšie používanie antiseptických produktov.

Francúzska europoslankyňa zo skupiny Zelených Michèle Rivasi žiada vypracovanie analýzy rizík a prínosov očkovania, keďže úmrtnosť na novú chrípku nie je vysoká a pandémia je skôr miera. Obáva sa, že vedľajšie účinky vakcinácie by sa mohli ukázať ako väčšie riziko ako samotná vakcína: „Vieme, či tam nebudú nejaké vedľajšie účinky? Kto bude zodpovedný za to, ak sa objavia? Farmaceutické spoločnosti nechcú byť“, povedala.