Varovanie WHO: infekčné choroby sa šíria nebezpečne rýchlo

Krátka správa

Svetová zdravotná bezpečnosť závisí viac ako doposiaľ od medzinárodnej spolupráce a ochote krajín efektívne konať pri prekonávaní nových a vzrastajúcich ohrozeniach. Podtitul aktuálnej výročnej správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO/SZO) znie: bezpečná budúcnosť – svetová zdravotná bezpečnosť v 21. storočí. (A safer future: global public health security in the 21st century).

Infekčné choroby sa šíria celosvetovo rýchlejšie ako kedykoľvek predtým a predstavujú reálne nebezpečenstvo globálnej pandémie, varuje WHO. Ďalšou hrozbou pre úspešnú liečbu je čoraz väčšia odolnosť voči liekom. V tomto prípade WHO kritizuje zneužívanie antibiotík a slabú lekársku starostlivosť v prípadoch liečenia niektorých ochorení ako napríklad pri tuberkulóze.

Správa varuje, že každý rok sa objavuje stále viac a viac nových chorôb. Vzhľadom na nárast interkontinentálneho pohybu obyvateľstva (letecká doprava prepraví viac ako dve miliardy ľudí), vzrastá nebezpečenstvo prepuknutiu závažnejšej epidémie AIDS, SARS či horúčky Ebola. Preto je nevyhnutné zlepšiť prevenciu a bojovať proti novým ohniskám chorôb.

Správa ďalej upozorňuje, že vírus vtáčej chrípky, ktorému doteraz podľahlo 194 ľudí, by sa mohol zmutovať do takej formy, pri ktorej by sa dokázal prenášať z človeka na človeka, čo by znamenalo novú chrípkovú pandémiu.

Podľa generálnej riaditeľky WHO Margaret Chan si čoraz väčšia zraniteľnosť globalizovanej spoločnosti vyžaduje aj v záujme vlastnej bezpečnosti väčšiu celosvetovú solidárnosť. V opačnom prípade by vypuknutie ďalšej vysokoinfekčnej choroby mohlo mať katastrofické následky pre svetové hospodárstvo a aj medzinárodnú bezpečnosť.

Od 70. rokov 20. storočia sa vo svete objavilo 39 nových chorôb. V posledných piatich rokoch WHO zaznamenalo viac ako 1100 nákazlivých ochorení vrátane cholery, detskej obrny a vtáčej chrípky. Deštruktívny dopad novej možnej epidémie na ekonomiku ilustrovala v roku 2003 epidémia SARS, ktorá stála ázijské krajiny približne 60 miliárd dolárov. “Bolo by veľmi naivné a samoľúbe namýšľať si, že choroby ako AIDS, ďalšia Ebola alebo SARS tu nebudú,” píše WHO.

Správa WHO nalieha na národné vlády, aby otvorene informovali o výskytoch chorôb, pretože polovica všetkých upozornení o závažných chorobách sa k nej dostáva prostredníctvom médií.