Vedecké kruhy žiadajú viac pozornosti pre výskum obezity

zdravie, zdravotníctvo,

 

Krátka správa:

„Čim viac sa dozvedáme o obezite, tým sa stáva táto problematika komplexnejšia. Ľudia často zjednodušujú a vnímajú obezitu len ako nevyrovnaný výdaj a príjem energie. Nepátrajú už po tom, prečo stále viac a viac ľudí v modernej spoločnosti nie je schopných túto rovnováhu zachovať. Potrebujeme rozvinúť sofistikovanejšie chápanie biologických mechanizmov, ktoré reagujú s životným prostredím a spôsobujú rast telesnej hmotnosti a vznik obezity“, vyjadril sa prof. Arne Astrup, predseda Medzinárodnej spoločnosti pre výskum obezity (IASO) počas svojho vystúpenia na 10. medzinárodnom kongrese o obezite (ICO 2006), 4. septembra 2006. Nové výskumy potvrdzujú, že také vplyvy, ako je nedostatok spánku a nárast príjmu modifikovaných tuklov (trans fats) v strave vplýva na biológiu starnutia, robí nás náchylnejšími k prejedaniu sa a znižujú potrebu telesnej aktivity

 „Energeticky bohatá strava Západu obsahovala veľké množstvo korenia a mikrožívín, ktoré sa pri jej spracovaní strácajú. Tieto zložky nahradili umelé aditíva. Aditíva stravu bohatú na škroby, tuky alebo iné sacharidy robia chutnejšiu a rýchlo konzumovateľnú“, doplnila dr. Anne – Thea McGill. Podľa dr. McGill príliš spracovaná potrava spôsobuje vplýva na neúmerný príjem stravy, ktorá je chudobná na mikroživiny a to spôsobuje istý stav podvýživy. Telo reaguje na tento stres z „hladovania“ a nerovnováhu živín rieši ukladaním tuku v horných častiach tela.

Podľa dr. McGill, nie je vhodné, keď sa v redukčnej diéte používajú náhradky stravy. Minerály, vláknina a cesnak sú oveľa vhodnejšie, ak sa konzumujú v  prirodzenej forme priamo v potrave.

Iniciatíva „Zdravie ako súčasť všetkých politík“, v rámci ktorej sa parciálne pokúšame komunikovať problém obezity, je prioritou Fínskeho predsedníctva (pozri EuraActiv.com, 2. augusta 2006)