Vtáčia chrípka stále aktuálna

 

Pozadie

Nové prípady nebezpečného vírusu vtáčej chrípky sa v máji objavili v Českej republike a Rumunsku, prvý prípad na svojom území hlásilo aj Dánsko. Vtáčia chrípka naďalej zúri v Indonézii, kde si vyžiadala niekoľko ďalších ľudských obetí. Prípad nákazy človeka sa objavil aj v subsaharskom Džibutsku.

Otázky

Rumunsko

V polovici mája na severozápade Rumunska v transylvánskom regióne rutinné testovanie uhynutého vtáka odhalilo prítomnosť vírusu H5N1. Okamžite boli prijaté potrebné karanténne opatrenia. Nákaza sa nelegálnym predajom hydiny rozšírila do troch žúp v strednom a východnom Rumunsku. V celej krajine zakázali prepravu hydiny.

Rumunský minister zdravotníctva Gheorghe Flutur 18. mája oznámil, že premiér Calin Tariceanu prepustil prezidenta a viceprezidenta Národného veterinárneho zdravotného úradu pre „nedostatok opatrení, ktoré zaviedli na zabezpečenie biobezpečnosti v hydinových závodoch.“

Po objavení sa vírusu aj u hydiny v hlavnom meste Bukurešť sa v karanténe ocitlo 13 tisíc obyvateľov 40 bukurešťských ulíc.

Celkovo za posledné dva týždne v krajine objavili 38 ohnísk nákazy vrátane hlavného mesta Bukurešť, z toho 26 oficiálne potvrdilo ministerstvo poľnohospodárstva. Laboratórium EÚ v britskom Weybridgi 22. mája potvrdilo prítomnosť smrteľného vírusu H5N1 v okrese Brašov, kde sa choroba naposledy vyskytla.

Rumunský denník Jurnalul National s odvolaním sa na zdroje rumunskej spravodajskej služby SRI napísal, že za rozšírenie nákazy Rumunsku je zodpovedný masový dovoz nakazenej hydiny z Maďarska a Slovenska. Rumunský premiér však tvrdenia odmietol, a za vysoko nepravdepodobné ho považuje aj odborný riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) Rudolf Smriga. Aj Ľubomír Svoboda, hlavný veterinár Liaharenského podniku v Nitre, z ktorého mali nakazené morky pochádzať, obvinenie publikované v rumunskom denníku jednoznačne odmietol.

Od začiatku októbra minulého roka, kedy v krajine vírus identifikovali v delte Dunaja, odhalili v Rumunsku takmer 60 ohnísk nákazy a zlikvidovali okolo pol milióna kusov hydiny. Prenos vírusu na človeka v krajine nezaznamenali.

Česká republika

18. mája sa v okrese Břeclav pri obci Kostice, ktorá je v tesnej blízkosti štátnej hranice so Slovenskom, našli dve uhynuté labute. U jednej z nich bolo príčinou smrti nakazenie vírusom H5N1. V okolí troch kilometrov boli vyhlásené mimoriadne veterinárne opatrenia, ktoré sa týkajú aj slovenských obcí Brodské a Kopčany. Platí zákaz premiestňovania hydiny a operencov, zákaz konania športových podujatí vtákov a sprísnené hygienické opatrenia až do odvolania.

Nasledujúce kroky

  • Ak sa vírus vtáčej chrípky na českej strane potvrdí a nepribudnú ďalšie prípady, budú ochranné opatrenia trvať najmenej mesiac.