Vakcína proti rakovine krčka maternice na ceste k pacientkám

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

GlaxoSmithKline Slovakia

Rakovina krčka maternice je druhou najčastejšou príčinou rakoviny žien vo veku do 45 rokov. Tento druh rakoviny vzniká za podmienky pretrvávajúcej infekcie rakovinotvornými typmi ľudského papiloma vírusu (HPV). Odborníci už identifikovali približne 100 typov HPV, z toho je 15 rakovinotvorných. Dva vírusy (Vírus 16 a 18) sú zodpovedné za približne 71.5% prípadov rakoviny krčka maternice v Európe a až 80% sexuálne aktívnych žien sa v priebehu svojho života nimi nakazí. Vo väčšine prípadov infekcia môže spontánne odoznieť. Riziko pretrvávajúcej infekcie narastá vekom.

Komisia pre humánne liečivá (Committee for Human Medicinal Products – CHMP) pri EMEA vydala pozitívny posudok na vakcínu novej generácie. Tá je určená na prevenciu prekanceróznych lézií a rakoviny krčka maternice spôsobených práve týmito dvoma výrazne rokovinotvornými HPV.  Vakcína je odporúčaná na finálne schválenie Európskou komisiou, ktoré sa očakáva do konca leta. 

Ide o vakcínu novej generácie vďaka inovatívnemu patentovanému systému (látky AS04 – posilnenie imunitnej reakcie a predĺženie ochrany pred rakovinotvorným typom vírusu.)

Klinické skúšanie prebiehalo na takmer 30 000 ženách a dievčatách vo veku 10 až 25 rokov. Zahŕňa aj najväčšie klinické testovanie efektívnosti vakcíny proti rakovine krčka maternice, ktoré preukázalo vysokú účinnosť a všeobecne dobrú znášanlivosť vakcíny.

Zverejnené údaje preukázali, že vakcína vyvoláva intenzívnejšiu a dlhšie pretrvávajúcu imunitnú odpoveď v porovnaní s vakcínou, ktorá obsahuje tradičnú pomocnú látku.

Prvou krajinou, kde bola táto vakcína z výskumu GlaxoSmithKline zaregistrovaná už v máji 2007, sa stala Austrália (týka sa žien vo veku 10-45 rokov).