Nastal čas správne pochopiť význam športu

Komerčný obsah

Je to prirodzené. Rozlišujeme medzi individuálnym a kolektívnym športom. Poznáme veľa individuálnych športov  a zaraďujeme medzi ne napríklad atletiku, zjazdové lyžovanie, cyklistiku a iné. Individuálne športy sú často veľmi špecifické a netešia sa z takej podpory a popularity ako kolektívne športy.

Najobľúbenejším kolektívnym športom je futbal a hokej. Priťahujú na štadióny a pred televízne kamery milióny ľudí. Zároveň ich spájajú, ale aj rozdeľujú. Stačí  sledovať prenosy počas Majstrovstiev sveta v hokeji alebo futbale a objavíte  dva fenomény. Na jednej strane nespočetné množstvo fanúšikov jednotlivých štátov, ktorí pricestovali z rôznych kútov sveta, aby spojili sily a morálne podporili svoje národné mužstvo. Druhá strana mince žiaľ ukazuje smutnejší obraz športu a spoločnosti. Zobrazuje výtržníkov vyčíňajúcich nielen na štadiónoch, ale aj v uliciach miest a obcí.

Je smutné, že v civilizovanej spoločnosti sa nájdu jednotlivci, ktorí chodia na štadióny za účelom agresie a ničenia majetkov. S týmto problémom sa stretávame predovšetkým na futbalových štadiónoch. Žiaľ, nejedná sa len o regionálny problém, futbalové chuligánstvo sa globálne rozšírilo. Väčšina krajín sa snaží brániť pred výtržníkmi zavádzaním kamerových systémov a iných bezpečnostných jednotiek, ktoré majú za cieľ chrániť slušných divákov a  majetky. Avšak ako sme si mohli všimnúť aj počas posledných Majstrovstiev Európy v Poľsku a na Ukrajine, tak ani bezpečnostné opatrenia zaobstarané organizátormi neboli dostatočné. Fanúšikom sa podarilo prepašovať na štadióny rôzne zakázané predmety a pyrotechniku.  Boli sme tiež svedkami hromadných bitiek v uliciach miest.

Ďalším fenoménom, ktorý sprevádza šport je tipovanie. Stretávame sa s ním takmer v každom športe a na všetkých úrovniach. Určite mnohí z vás patria k športovým nadšencom a neraz ste sa stretli s týmto rébusom. Šport sa stal veľkým biznisom a športovci „nástrojom“ v rukách biznismenov, ktorí hľadajú všemožné cesty ako zarobiť. Šport ako taký, už nie je tým, čo býval. Dnes sa  šport nerobí pre radosť a potešenie divákov a hlavne ako  vzor pre mladých ľudí. Každý dnes dbá už len na výsledky a peniaze.

Na stránke http://www.ifortuna.sk/sk/stavkovanie/live_score/index.html sme sa naučili sledovať livescore  a stávkovať priamo počas zápasov. Nebolo by na tom nič zlé, pokiaľ  by neboli manipulovaní samotní aktéri. Typickým príkladom môžu byť zápasy talianskej a tureckej futbalovej ligy. Samozrejme nemôžeme zabúdať ani na ďalšie fakty ako napríklad nadmerné preťažovanie športovcov, nevyhovujúce podmienky na športoviskách, nedostatočná kvalifikácia trénerov a manažérov a v neposlednom rade absencia zdravotného personálu.

Mnohí  si určite pamätajú na podpisovanie zápisov futbalových stretnutí mládežníckych družstiev, kde mal byť  všeobecný lekár, ale nebol. Teda, správne povedané, formálne v zápise podpísaný bol, ale koľkokrát to bol len sfalšovaný podpis vedúceho alebo inej osoby, ktorá zodpovedala za zápis ? ! Veľakrát.  Áno, kompetentní ušetrili peniaze za angažovanie lekára, ale za akú cenu?  Dokedy budeme ochotní riskovať zdravie svojich ratolestí  ? Pokiaľ sa nič nestane, tak to nikto nebude riešiť a nedajbože, keď sa niečo stane, tak už bude neskoro. Zdravie mladému športovcovi nikto nevráti a akútna lekárska pomoc všeobecného lekára, adresu ktorého nájdete na http://www.emimed.sk/mudrevakleinovavseobecnylekarpredospelych/mu mohla zachrániť nielen kariéru ale aj reputáciu samotného klubu.  Neraz sa pri futbale stane, že dôjde k stretu hlavami alebo poraneniu ramena , či kolena ktorého výsledkom býva neraz návšteva chirurga. Áno, plastická chirurgia možno umožní športovcovi pokračovať v kariére, ale nikdy nevráti čas, bolesť  a trápenie spojené so zranením.        

Je na čase, aby sme konečne správne pochopili zmysel športu a vrátili mu späť jeho čaro a krásu. Určite väčšina z vás uzná, že  nastal  čas začať pracovať s mládežou a zmeniť ponímanie športu v očiach spoločnosti. Je čas vybudovať moderné stánky a priviesť rodiny s deťmi späť na štadióny.

Zdroj: Seocentrum s. r. o.