Jan-Gunnar Winther: Po grónskom ľade potopa

Pôvodné odhady o topení sa ľadovcovej pokrývky Grónska podceňujú skutočný vývoj. Ak sa tamojší ľad úplne roztopí, hladina svetového oceána nestúpne o 5 cm, ako sa predpokladalo pôvodne, ale „pravdepodobnejšie“ až o 14 cm, hovorí v rozhovore pre EurActiv Dr. Jan-Gunnar Winther, riaditeľ Nórskeho polárneho inštitútu.

Štvrtá hodnotiaca správa OSN z roku 2007 bola príliš optimistická, hovorí Winther. Optimistická znamená, že do roku 2099 predpokladá stúpnutie hladiny od 18 do 59 cm. Grónsky ľad sa mal podľa IPCC podieľať maximálne 5 cm.

„Výskum, ktorý sa vykonal potom, dnes naznačuje, že to môže byť trikrát viac, pretože ľad v Grónsku sa topí rýchlejšie, čím sa dostávajú ľadové kryhy do oceána. Preto je oveľa pravdepodobnejšie, že v tomto storočí dosiahneme z roztopeného grónskeho ľadu stúpnutie hladiny o 14 cm,“ hovorí Winther.

Arktická oblasť v okolí severného pólu by sa mohla úplne roztopiť do 20 rokov. Ak by sa tak stalo, bolo by to prvé tamojšie leto bez ľadu za posledných 14 – 15 mil. rokov.

Oveľa znepokojujúcejšie správy však prichádzajú z južnej pologule, z Antarktídy. Winther hovorí: „Dlhý čas sme si mysleli, že Antarktída bude svoj objem zväčšovať, pretože vyššie teploty znamenajú viac zrážok, ktoré sa menia na ľad alebo sneh, ak je zima. Ale v posledných desiatich rokoch sme stratili kus pobrežného ľadovcového územia a udialo sa to rapídne a dramaticky. A posledný výskum z tohto roka naznačuje, že malá časť ľadovca Antarktídy sa stratila.“

Pesimistickejšia prognóza o dôsledkoch topiaceho sa ľadovca prichádza aj napriek kontroverzii, ktorá obklopuje klimatickú vedu. Nedávno sa v svetových médiách objavili správy o uniknutej e-mailovej komunikácii medzi britskými vedcami, ktorá sa dá interpretovať aj spôsobom, že akademici neprikladajú vážnosť odborným štúdiám, ktoré by mohli spochybniť tézu o meniacom sa podnebí v dôsledku ľudskej aktivity.

Zmena podnebia nie je čiernobiela

Medzivládny panel pre klimatické zmeny (IPCC) a EÚ sa konsenzom dohodli, že treba zabrániť otepleniu atmosféry o viac ako dva Celziové stupne, inak sa zmena podnebia vymkne kontrole a naštartuje sa tzv. špirálový efekt. Winther však hovorí, že teplotné hranice sa budú musieť revidovať. Správa z roku 2007 predpokladá, že do konca storočia sa atmosféra môže otepliť o 1,5 – 6 stupňov, čo je podľa neho „široký rozsah“, pričom za rôznymi výsledkami stoja rôzne výskumné postupy.

„Je čoraz viac pravdepodobné, že do konca storočia sa môže otepliť o 2 alebo 3 stupne,“ hovorí riaditeľ Nórskeho polárneho inštitútu s tým, že je to predsa o niečo optimistickejšia prognóza než pôvodný široký interval. Dopĺňa, že rovnako pravdepodobne neplatí téza, že existuje istý bod, ktorý ak sa dosiahne, nie je návratu späť.

„Nie je príliš neskoro, situácia nie je čiernobiela. Ale čím dlhšie budeme čakať, nárast teploty bude pokračovať a dôsledky budú vážnejšie. Preto je dôležité urýchlene konať, ale súčasne neexistuje nič ako absolútny limit, kedy už musíte konať alebo [to už nemá význam].”

„Kodaň alebo nič“ je nesprávne chápanie

Diplomati a politici nemajú dosť vedeckých informácií na to, aby v Kodani mohli prijať informované rozhodnutie, hovorí Winther. Súčasne sú však druhou prekážkou konferencie komplexné politické procedúry, ktoré sú spravidla zdĺhavé.

„Rád by som veril na dobrú dohodu z Kodane. Ale som tiež realista, nielen vedec. Ale ak to nie je pre mnoho dôvodov možné – a ja rozumiem, že politicky pomenované, je to veľmi komplexná otázka – i tak si myslím, že by sme nemali byť príliš depresívni, pretože aby sme našli dobrú dohodu, musíme na tom pracovať postupne. A potrebné je, aby sa to stalo rýchlo.“

„Myslím, že dosiahnutie dobrej dohody je lepšie, než dosiahnutie nie celkom dobrej dohody. Ale nie je to niečo ako Kodaň alebo nič,“ uzatvára Winther.


Úplné znenie rozhovoru v anglickom jazyku si môžete prečítať na tejto linke.