Aj vzduch vo vašom dome môže zabíjať, upozorňujú vedci

Zdroj: Shutterstock

Každý rok zomrie približne 99 tisíc Európanov v dôsledku znečistenia vzduchu vo vnútri budov. Potvrdzuje to nová analýza Kráľovského kolégia lekárov a kolégia pediatrov.

Vplyv znečistenia vonkajšieho ovzdušia spôsobeného výfukovými plynmi je pomerne dobre zdokumentovaný. Európska komisia v minulosti odhadla počet predčasných úmrtí spôsobených vdychovaním drobných prachových častíc na približne 400 tisíc ročne.

V novej správe odborníci z Veľkej Británie upozorňujú na doposiaľ často prehliadaný faktor, ktorý nepriaznivo vplýva na ľudské zdravie – ovzdušie vo vnútorných priestoroch.

Zlú kvalitu vzduchu v domoch, na pracoviskách či v školách môžu mať na svedomí napríklad chemické nátery na nábytku, osviežovače vzduchu, plynové sporáky či ohrievače alebo rôzne čistiace prípravky a fajčenie.

Nedávno na tento problém upozornila aj holandská strategička na Seminári o obehovej ekonomike v Bratislave s tým, že kvôli šetreniu energiami a lepšej izolácii často toxické látky v domoch a kanceláriách doslova uzatvárame.

Čítajte aj: Obehové hospodárstvo nie je len o odpade, tvrdí strategička

Britskí vedci upozorňujú, že vplyv vnútorného ovzdušia na zdravie človeka potrebuje ďalší, podrobnejší výskum. Dôležitý bude najmä v rámci celoeurópskeho trendu zatepľovania budov, ktorý pomáha zvyšovať energetickú efektívnosť domov a bytov a šetriť na účtoch za energie.

Zbytočné úmrtia

Podrobná správa britských expertov s názvom „Každý nádych: Celoživotný vplyv znečistenia ovzdušia,“ skúma, ako nekvalitný vzduch, vnútorný ale aj vonkajší, vplýva na ľudský organizmus od prvých týždňov v maternici až po starobu.

„Rozvoj srdca, pľúc, hormonálneho systému a imunity plodu môže byť poškodený znečistením,“ píše sa v správe. Výskum dokonca naznačuje, že znečistenie ovplyvňuje aj rast, inteligenciu, rozvoj mozgu a koordináciu detí.

„Teraz už vieme, že znečistenie ovzdušia má podstatný vplyv aj na zvýšený počet mŕtvic a infarktov u náchylných jedincov,“ povedal vedúci pracovnej skupiny Stephen Holgate.

„Našli sme presvedčivé dôkazy o tom, že znečistené ovzdušie je jasne prepojené s nástupom astmy u detí aj dospelých,“ povedal Holgate pričom zdôraznil, že je potrebné na tento problém upozorniť, pretože pacienti sú nespochybniteľne vystavení chorobám, invalidite a predčasným úmrtiam, ktorým je možné zamedziť.