Cancún môže priniesť dôležité dohody

Foto: Flickr.com/mape_s

Hoci na medzinárodnej scéne nedochádza v otázke klímy v poslednej dobe k zásadným prelomom, firmy ďalej hľadajú cestu ako zvýšiť svoju energetickú účinnosť a zvýšiť podiel obnoviteľných a iných čistých zdrojov energie, hovorí Mark Kenber týždeň pred začiatkom medzinárodnej konferencie v mexickom Cancúne.

Podľa organizácie The Climate Group, ktorá združuje niekoľko desiatok národných, regionálnych vlád s poprednými medzinárodnými firmami (Google, Dell, Coca-Cola, Nike a ďalší) je tento trend jasne zreteľný u nastupujúcich mocností ako je India a Čína.

Napriek tomu, že sa Peking a Delí zatiaľ bránia medzinárodným záväzkom v otázke znižovania emisií CO2, netaja sa obe krajiny veľmi ambicióznymi plánmi v oblasti zavádzania moderných a čistých technológií.

Cancún bude dôležitý dôkaz ochoty medzinárodného spoločenstva ďalej spolupracovať.

Po výsledkoch klimatických rokovaní v Kodani je podľa Kenbera dôležité postupovať k možným výsledkom nadchádzajúcej konferencie pragmaticky. Napriek tomu sa nedá očakávať prelom a široká názorová zhoda, Cancún môže priniesť mnoho parciálnych dohôd a potvrdiť, že multilaterálne klimatické rokovania pod hlavičkou OSN fungujú a môžu pokračovať ďalej.

„Zdá sa, že je tu priestor na sľubný pokrok v oblasti finančného balíčku (…) a značný pokrok – ak nie priamo zhoda – je možné priamo očakávať v prípade zeleného fondu, ktorého vytvorenie navrhla konferencia v Kodani“, povedal Kenber a dodal, že počíta aj s ďalším vývojom v programe znižovania emisií z odlesňovania a znehodnocovania lesov (REDD+).

Žiadny pokrok ale Kenber nečaká v prípade možného stanovenia nových cieľov v rámci Kjótskeho protokolu, o ktorom je ochotná rokovať aj Európska únia. „Dosť by ma to prekvapilo“, povedal doslova zástupca riaditeľa organizácie The Climate Group.

Kenber: V prípade USA nečakám po voľbách žiadnu výraznejšiu zmenu

Pozícia Spojených štátov na rokovaniach v Cancúne je podľa Marka Kenbera relatívne predvídateľná a nebude sa príliš líšiť od doterajšieho postoja americkej administratívy.

„Bolo by odomňa naivné, keby som tvrdil, že výsledok amerických volieb do Kongresu je pozitívny – jednoducho pozitívny nie je a pre administratívu Baracka Obamu bude teraz omnoho zložitejšie posunúť sa niekam ďalej. Ale ako som povedal, za posledný rok sme zo strany USA nevideli žiadny výraznejší posun, takže si nemyslím, že by to bolo zase až také dôležité.

Washington si tým ale škodí sám, pretože americké firmy, ktoré vidia v čistých technológiách šancu, budú hľadať príležitosti za hranicami USA. „Myslím, že ak na neochotu znižovať emisie CO2 a zavádzať zelené technológie niekto doplatí, tak to budú hlavne Spojené štáty samotné,“ dodal Kenber“.

Pokiaľ naberie Európa odvahu, môže ísť ostatným príkladom

Európska únia sa na postupe v Cancúne dohodla v októbri tohto roka. Podobne ako v Kodani prichádza so záväzkom znížiť do roku 2020 svoje emisie  o 20 % a zvýšiť svoj cieľ na 30 % za predpokladu, že sa k porovnateľnému obmedzovaniu zaviažu aj ďalší významní emitenti. Podľa Kenbera je ale dôležité, aby EÚ jasne povedala, aké sú jej ciele v redukcii emisií CO2 do roku 2020. Európska únia sa totiž zatiaľ rozhodla odložiť diskusiu, či zotrvať u 20 % cieľa alebo znížiť emisie dokonca o 30 % a na budúci rok.

Myslím, že pre Európu bude výhodou, ak sa budúci rok rozhodne posunúť svoje emisné ciele za 20 % hranicu. Nemusí to byť hneď 30 % zníženie emisií, môže to byť aj niečo medzi tým,“ povedal Kenber a pripomenul, že pokiaľ by podobný krok urobila EÚ pred konferenciou v Kodani, malo by to nepochybne veľký vplyv na pokrok v ďalších rokovaniach, pretože mnoho krajín tvrdí, že vy sa touto výzvou Európy nechala ovplyvniť.  


Kompletný rozhovor v anglickom jazyku nájdete na tejto linke