Cena emisných povoleniek klesla pod 3 eurá

Vo štvrtok (24.1.) sa cena uhlíka na európskom trhu s emisnými povolenkami prepadla na €2,81 za tonu. Šlo o reakciu na výsledok nezáväzného hlasovania výboru Európskeho parlamentu pre energetiku a priemysel, ktorý odmietol  návrh odkladu aukcií časti emisných kvót (backloading).

Vďaka tomuto prístupu „odloženia“ sa má v aukciách krátkodobo ponúkať menšie množstvo kvót, kým bude dopyt stále veľmi nízky, a neskôr, keď sa dopyt obnoví, sa toto množstvo kvót zvýši.

Po krátkom dramatickom poklese ceny na nestabilnom trhu stúpli nad 4 eurá.

Európska komisia pritom tento týždeň varovala, že cena uhlíka by mohla značne klesnúť a schéma, ktorá má podniky stimulovať k bezemisným investíciami, by sa mohla stať irelevantnou.

„Toto by malo byť konečným budíčkom pre vlády aj Európsky parlament,“ uviedla komisárka pre klimatické opatrenia Connie Hedegaard. „V deň, kedy sa cena uhlíka v nejakom bode dostala pod 3 eurá, musí byť všetkým jasné, že keď Komisia varovala, že cena ETS by mohla dramatický klesnúť, nebolo to falošné varovanie, ale skutočná možnosť.“

„Môžeme preto len apelovať na vlády a Európsky parlament, aby konali zodpovedne a podporili backloading…Alternatívou je opätovné znárodnenie klimatických nástrojov, čo znamená budúci zlepenec 27 rôznych systémov a daní, namiesto jedného trhu vytvárajúceho ihrisko interne v Európe,“ dodala Hedegaard.

Analytici tvrdia, že cena uhlíka musí byť najmenej 20 eur, aby sa prešlo na výrobu energie bez emisií.

Schéma zostáva

Schému ETS spustili v roku 2005. Legislatívou je stanovené fungovanie minimálne do roku 2020, čo znamená, že ju nemožno zrušiť ani v prípade, ak by ceny klesli na nulu.

Hoci hlasovanie výboru vo štvrtok bolo nezáväzným, ide o ďalšiu ukážku ťažkostí, ktorú má EÚ pri dosiahnutí dohody o tom, ako zasiahnuť na trhu s uhlíkom. Ešte dôležitejší bude výsledok hlasovania vo výbore EP pre životné prostredie budúci mesiac a medzi predstaviteľmi členských krajín.

Mnohí pochybujú o tom, že návrh, ktorý EK označuje ako „nevyhnutný prvý krok“ pred rozsiahlou reformou trhu vôbec prejde. K ďalším štrukturálnym opatreniam by tak nemuselo dôjsť niekoľko rokov, čo by zmarilo ambície EÚ viesť boj proti rastúcim emisiám uhlíka.

Euroskeptici a odporcovia regulácie zo strany podnikov by mohli oslavovať, ale niektorí predsa len vidia výhody v koherentnej celoeurópskej, či dokonca globálnej, cene uhlíka.

„Tvorcovia politík sa musia sústrediť na jediný jasný cieľ ceny uhlíka v energetickom systéme, a nie mnohonásobné ciele energetického mixu. Toto biznis skutočne potrebuje,“ tvrdí David Hone, poradca pre klimatickú zmenu pre firmu Royal Dutch Shell.

Vo svojej histórii sa už ETS vyrovnával s viacerými problémami, vrátane daňových podvodov, krádeží povoleniek či ich nadmernou alokáciou povoleniek, z ktorej majú profitovať práve znečisťovatelia.

V roku 2007 sa ceny uhlíka tiež dostali takmer na nulu, pričom v apríli 2006 dosahovali vrchol – 32 eur za tonu.  Dnes analytici tento vývoj pripisujú počiatočným chybám v experimentálnej fáze vývoja trhu.