Ďalšie mesto vytláča staré nafťáky. V Bruseli si od budúceho roka nezajazdia

Ilustračná snímka, zdroj: TASR

Bruselská radnica oznámila, že pripravuje „drastické opatrenia“ zamerané na skvalitnenie ovzdušia v meste.

Už od budúceho roka bude zakázané používanie dieselových vozidiel zaregistrovaných pred rokom 1997.

Mimoriadne vysoké znečistenie

Televízna stanica RTBF pripomenula, že túto zimu bolo znečistenie ovzdušia v belgickej metropole mimoriadne vysoké. Úrady znepokojila najmä vysoká koncentrácia škodlivých jemných častíc v ovzduší, a preto Brusel pripravuje opatrenia, ako tomu v budúcnosti predísť.

Podnetom bola kritika zo strany Európskej komisie, že Brusel nedodržuje európske normy týkajúce sa znečisťovania ovzdušia.

Inšpiráciou bolo zase mesto Antverpy, ktoré v najrizikovejšom období zakázalo na desať dní používanie starších vozidiel.

Postupné rozširovanie zákazu

Pohyb áut s pohonom na naftu, ktoré boli zaregistrované pred rokom 1997, má byť v bruselskom regióne zakázaný od 1. januára 2018.

Podľa Belgickej automobilovej federácie jazdilo v roku 2016 v Bruseli a jeho blízkom okolí približne 5000 takýchto áut. Aj preto chce bruselská samospráva rozšíriť platnosť tohto nariadenia a od 1. januára 2019 zakáže pohyb dieselových áut spred roka 2001 a vozidiel na benzínový pohon spred roka 1997.

V roku 2025 už Bruselčania nebudú môcť jazdiť na dieselových autách spred roka 2015, ani na benzínových autách spred roka 2001.

Nejasné postihy

Zatiaľ nie je jasné, aké budú postihy pre majiteľov vozidiel, ktorí v Bruselskom regióne nebudú rešpektovať tieto zákazy. Všetky vozidlá pohybujúce sa po meste budú monitorované kamerovým systémom.

Samospráva v Antverpách oznámila, že od budúceho roka pre „neposlušných vodičov“ pripravuje pokuty vo výške 180 eur.

Podobné opatrenia zaviedli aj ďalšie európske mestá. V Paríži platí od januára systém nálepiek, ktorý reguluje využívanie jednotlivých skupín vozidiel. V časoch zvýšeného znečistenia budú vozidlá jazdiť podľa skutočnej miery exhalátov, ktoré vypúšťajú. Najviac túto zmenu pocítia majitelia najstarších dieselových motorov vyrobených medzi rokmi 1997 a 2000.