Dánsky kompromis o GM plodinách smeruje k neúspechu

Na zasadnutí Rady EÚ pre životné prostredie dnes (9.3.) budú ministri a štátni tajomníci hlasovať o dánskom kompromise, ktorý mal prekonať patovú situáciu v rokovaniach o pestovaní geneticky modifikovaných (GM) plodín. Tá trvá už od predloženia návrhu spoločných pravidiel v roku 2010.

Európska komisia pripravila návrhy pre zmenu pravidiel v snahe odblokovať rozhodovanie o schvaľovaní GM organizmov na úrovni EÚ. Za viac než 12 rokov sa totiž povolilo pestovanie len dvoch druhov plodín. Viacero členských krajín ale stále tvrdo odmieta politickú dohodu o nových pravidlách.

„Veci stále vyzerajú extrémne zložito,“ priznala pre agentúru Reuters dánska ministerka pre životné prostredie Ida Auken, ktorá zasadnutiu Rady predsedá. „V súčasnosti máme malé blokujúcu menšinu, ale stále dúfame, že sa nám to podarí rozpustiť a v závere sa to zníži na jednu alebo dve krajiny.“

Zatiaľ čo v prípade Francúzska, Nemecka a Belgicka nemožno očakávať veľké ústupky z ich odmietavého postoja, Británia a Španielsko sa zdajú byť naklonené dánskemu kompromisu. Obe krajiny však budú pravdepodobne hlasovať proti plánu, až kým sa neprijmú určité ústupky. Auken odmietla vopred špekulovať o možných zmenách, ktorými by si ochotnejšie krajiny získala.

„Pokúsim sa použiť argument o tom, prečo nedať 22 krajinám právo povedať nie, keď toto právo naozaj chcú využiť,“ povedala ministerka. „Prečo brániť niekomu ďalšiemu mať právo povedať nie na svojom vlastnom území?“

Dánsko pripravilo plán, podľa ktorého by firmy, ktoré sa snažia získať povolenie na pestovanie GM plodín v EÚ, mali vopred dosiahnuť dohodu o tom, že nebudú svoj produkt predávať v krajinách, ktoré ho nechcú pestovať, za čo dostanú povolenie na pestovanie svojich plodín v ostatných štátoch EÚ.

Ak tento postup nebude neúspešný, krajiny potom môžu zdôvodniť zákaz pestovania GM plodín na celom svojom území alebo jeho časti odvolaním sa na určité environmentálne či zdravotné riziká. Pritom ale musia rešpektovať pravidlá Svetovej obchodnej organizácie a tiež pravidlá vnútorného trhu EÚ.

Auken uviedla, že ak sa v piatok na rokovaniach nepodarí dosiahnuť dohoda, Dánsko bude na príprave ďalších plánov pokračovať len v prípade, že niektorá z oponujúcich krajín ukáže ochotu dosiahnuť kompromis.

Z dánskeho návrhu nie sú nadšení ani environmentalisti. Kompromis podľa nich neponúka vládam dostatok právnych dôvodov na zákaz GM plodín na rozdiel od tými riešeniami, ktoré odsúhlasil Európsky parlament.