Diskusia o bulharskom predsedníctve sa zvrtla na korupciu a korytnačky

Bulharský premiér Bojko Borisov pred vystúpením v europarlamente. [EU2018BG]

Vláda Bojka Borisova si v Európskom parlamente vypočula ostrú kritiku, v bulharskom bude čeliť odvolávaniu.

Bulharský premiér Bojko Borisov sa musel v Európskom parlamente brániť pred obvineniami z korupcie aj z drancovania lesov.

V rovnaký deň, ako vystupoval na plenárke v Štrasburgu, sa opozícii v Sofii podarilo dosiahnuť hlasovanie o vyslovenie nedôvery bulharskej vláde.

Borisov prišiel do Štrasburgu predstaviť program bulharského predsedníctva, ktoré Rade EÚ predsedá od januára do júna.

Sporný výrub v národnom parku

V rozprave sa Borisova najskôr zastal Manfred Weber, šéf frakcie Európskej ľudovej strany. Povedal, že Bulharsko zastáva hodnoty Európskej únie a úspešne bojuje proti korupcii.

Premiérova strana GERB je členom európskych ľudovcov.

Kritikou naopak nešetrila podpredsedníčka Zelených v Parlamente Ska Kellerová. V úvode bulharskej vláde vyčítala, že povolila vyrubovanie lesov v národnom parku Pirin.

Potom Borisovovi pripomenula, že o korupcii v Bulharsku bolo vypracovaných už 11 správ. Tie vznikli v rámci „mechanizmu na zaistenie spolupráce a overovania“, ktorý monitoruje spravovanie eurofondov v krajine. Bulharsko je spolu s Rumunskom pod dohľadom Únie od roku 2007.

„Bulharsko je považované za najskorumpovanejšiu krajinu Únie,“ pokračovala europoslankyňa Kellerová. V rebríčku Transparency International o vnímaní korupcie sa Bulharsko nachádza na poslednom, 75. mieste, spomedzi členských krajín EÚ.

Vlna závažných trestných činov vrhá na bulharské predsedníctvo tieň

Od začiatku predsedníctva bolo v Bulharsku zavraždených sedem ľudí. Ukazuje to obrovské problémy v oblasti presadzovania práva, s ktorými krajina bojovala ešte pred vstupom do Európskej únie.

Neefektívny boj s korupciou

Mnoho z vládnych opatrení proti korupcii možno podľa Kellerovej vnímať ako „neefektívne, či dokonca kontraproduktívne.“ Ako príklad uviedla, že podľa nových noriem môžu byť nahlasovatelia kourpcie z radov štátnych úradníkov postihovaní.

„Ľudia musia dávať úplatky, aby mali prístup k verejnými službám, ktoré sú na nízkej úrovni. Prístup do politiky a médií majú obskúrne kruhy,“ vymenovala podpredsedníčka Zelených.

„Bulharské predsedníctvo môže byť dobrou príležitosťou… bojovať proti korupcii,“ uzavrela europoslankyňa.

Borisova kritizovali aj bulharskí europoslanci z iných politických rodín.

„Do väzenia nešli žiadni oligarchovia,“ vyčítal mu Nikolaj Barekov z frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov. Liberálny europoslanec Ilhan Kjučjuk Borisova premiéra vyzval, aby „sa zbavil bulharských nacionalistov“, s ktorými zostavil svoju tretiu vládu.

Turizmus si výstavbu vyžaduje

Premiér na kritiku reagoval. Kellerovej odkázal, že pred niekoľkými dňami sa vláda strela s ochranármi a výrub v Pirine obmedzila.

„Všetky naše infraštruktúrne projekty sú navrhnuté tak, aby pomohli medveďom, vlkom či korytnačkám,“ tvrdil pred europoslancami.

Borisov vysvetlil, že stromy sa vyrubujú pre stavbu druhej lanovky na vrch Bansko. „Teraz je tam len jedna. Turisti potrebujú dve, aby sa mohli dostať na vrchol hory,“ vysvetlil. Automobilová doprava podľa neho nie je riešením, keďže soľ na cestách stromy zabíja tiež. Premiér uviedol, že jeho krajina v posledných rokoch vysadila najviac nových stromov v Európe. „Prosím dôverujte mi,“ požiadal europoslancov.

K téme životného prostredia dodal, že Sofia v minulosti nemala kde spaľovať ani skládkovať odpad. „Dnes je v odpadovom manažmente na druhom mieste po Zürichu,“ tvrdil Borisov, ktorý bol kedysi starostom hlavného mesta.

Bulharsko „urobí všetko pre ochranu záujmov uhoľných baní“

Podľa mimovládky ClientEarth by predsednícka krajina EÚ mala ukazovať líderstvo, nie sabotovať pravidlá, ktoré chránia európskych občanov pred toxickým znečistením.

O korupcii Borisov povedal, že „je všade“ a doplnil, že „vždy sme sa snažili s ňou bojovať.“

Pokus o odvolanie vlády

V januári protestovali v Sofii tisícky ľudí proti výstavbe v Pirine. Niesli transparenty s nápismi „mafia“ a vládu vyzývali k rezignácii. Do kampane proti výrubu stromov sa zapojila aj medzinárodná mimovládka WWF.

Kritici vlády v Sofii aj Štrasburgu naznačovali, že za povolením pre výstavbu lanovky sú úplatky.

Pre korupciu chce bulharskú vládu odvolať opozícia. V stredu sa socialistom podarilo dosiahnuť hlasovanie o vyslovení nedôvery v parlamente. Pred odvolanie vlády sa však budúci týždeň podľa Reuters pravdepodobne nenájde dosť hlasov.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v rozprave v Európskom parlamente povedal, že s predsedníctvom Sofie sa spája „veľká hrdosť, ale aj veľké očakávania.“

„Jeden z najpríjemnejších aspektov bulharského predsedníctva je, že môjho priateľa Bojka uvidím častejšie,“ vyznal sa Juncker.

Borisov sa zastal Turecka aj Ruska

Štyrmi politickými prioritami predsedníctva sú mladí ľudia, bezpečnosť a stabilita, prepojenie so západným Balkánom a digitálna ekonomika, uviedol Borisov v pléne Parlamentu.

Bulharsko prevzalo štafetu predsedníckej krajiny v EÚ

Bulharsko prevzalo v pondelok, 1. januára od Estónska striedajúce sa šesťmesačné predsedníctvo v Rade Európskej únie.

Bulharský premiér sa vo svojom vystúpení zastal Turecka aj Bulharska. S prvou krajinou Sofia „dobre spolupracuje“ v migračných otázkach, dohodu Únie s Tureckom treba podľa Borisova udržať. S druhou krajinou chce Sofia „normalizovať“ vzťahy, premiér však požiadal o pomoc ďalšie štáty Únie.

Vo vzťahu k západobalkánskym kandidátom na vstup do Únie chce Borisov presadzovať „úprimnosť.“

„Pred koncom mandátu tejto Komisie (v roku 2019) sa Únia nebude rozširovať. Napriek tomu je teraz ten správny čas povedať im, že môžu vstúpiť. Balkán je veľmi krehkou konštrukciou. Ak sa začne triasť, bude sa triasť celá EÚ,“ povedal premiér. Dodal, že ak západnému Balkánu nepomôže Únia, pomôže mu Čína a Rusko.

Šéf európskej exekutívy však zdôraznil, že „pristúpenie nemôže padnúť z oblohy.“ Juncker zdôraznil, že krajiny si musia najskôr vyriešiť hraničné spory a dodržiavať princípy právneho štátu. „To sa vzťahuje aj na obdobie po vstupe,“ dodal Juncker.