Dohoda z Kodane možno nebude

„Nemyslím si, že v Kodani môžeme dosiahnuť právne záväznú dohodu. Myslím, že ju možno dosiahnuť do roka od Kodane,“ vyhlásil vo štvrtok minulý týždeň v rozhovore Yvo de Boer, šéf klimatických politík OSN (výkonný tajomník UNFCCC). Navyše aj viacerí diplomati očakávajú, že dokument, ktorý sa podpíše v Kodani, bude skôr politickým textom, než právnou zmluvou.

„Neznižuje to dôležitosť Kodane,“ hovorí Andres Turesson, švédsky klimatický vyjednávač. Dopĺňa: „V Kodani budeme potrebovať dohodu, ktorá musí obsahovať dôležité prvky budúceho klimatického režimu.“ Podľa neho môže byť Kodaň rozhodujúca, lebo môže ustanoviť nevyhnutné inštitúcie a definovať záväzky a politické riešenia, na ktorých sa bude zakladať post-kjótsky svetový klimatický režim.

Na druhej strane stoja chudobnejšie krajiny, ktoré sa nechcú uspokojiť len s politickou dohodou. V Kodani budú žiadať právne záväzného a komplexného nástupcu Kjóta, ktorý definuje emisné limity i pre bohaté krajiny.

Africké krajiny napríklad začali bojkotovať začiatok barcelonských rozhovorov o opatreniach v oblasti zmierňovania dôsledkov zmeneného podnebia s tým, že najskôr musia bohaté krajiny jasne definovať svoje emisné ciele, až potom sa môže diskutovať o ďalších otázkach.

„Nepoznám nič, čo sa volá politicky záväzná dohoda,“ hovorí Lumunda Di-Aping, sudánsky vyjednávač a predseda skupiny G77+Čína.

Ponuka EÚ „za všetky drobné“

Európska únia prišla na barcelonské kolo vyjednávaní s pozíciou, ktorú schválili lídri na októbrovom summite. Podľa nej by mala bohatá časť sveta prispievať chudobnejším krajinám ročne sumou 22-50 mld. eur v horizonte do roku 2020.

Finančný návrh EÚ je návrhom za „všetky drobné“, hovoria environmentalisti. Podľa nich ide o nepostačujúci objem finančných prostriedkov.

Na druhej strane, pozorovatelia informujú, že špecifické emisné ciele EÚ v námornej a leteckej doprave boli pozitívnym prvkom rokovaní.

Diplomati zlyhali, na ťahu sú lídri krajín

I keď je stále nejasné, ako bude vyzerať prípadná politická dohoda z Kodane, možno očakávať, že bude obsahovať záväzok pokračovať v klimatických vyjednávaniach aj v budúcom roku, zhodujú sa pozorovatelia.

Najmenej 40 lídrov však bude do Kodane cestovať s úmyslom dohodnúť sa o novom klimatickom režime. Medzi nimi napríklad i britský premiér Gordon Brown či francúzsky prezident Nicolas Sarkozy.

Pokiaľ ide o účasť amerického prezidenta Baracka Obamu na summite v Kodani, Biely dom ju zatiaľ nepotvrdil. Niekdajší americký viceprezident Al Gore však verí, že Obama sa zúčastní.

Osobne by mohol prísť i brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva. Nemecká kancelárka Angela Merkelová viackrát zdôraznila, že Kodaň je v jej diári otvoreným dátumom.