EKO štítky sú zavadzajúce, tvrdia mimovládne organizácie

zdroj sxc.hu

Obchodníci v Belgicku, Veľkej Británii, Nemecku, Francúzku, Taliansku a Španielsku zavádzajú spotrebiteľov označovaním produktov, ako „eko“ výrobkov. Poukázala na to správa environmentálnej skupiny Coolproducts.

Európska komisia definuje eko štítok, ako označenie pre výrobok s menším vplyvom na životné prostredie v porovnaní s inými výrobkami v rovnakej skupine výrobkov.

Spoločnosti, ako Philips a Osram však označujú väčšinu halogénových žiaroviek ako „eko“, aj keď v skutočnosti patria do kategórie C alebo D, čo sú jedny z najnižších energetických kategórií.

„Či už je to spotrebiteľská manipulácia, alebo greenwashing, efekt je rovnaký: ľudia si myslia, že sú to úsporné žiarovky, aj keď v skutočnosti kupujú najhoršie žiarovky na trhu,“ povedal Stephane Arditi z Coolproducts.

„Všetky výrobky majú k dispozícii potrebné informácie na obale, spotrebiteľ tak môže pri nákupe Philips žiaroviek urobiť informované rozhodnutie,“ povedal pre EurActiv zástupca spoločnosti Philips.

V reakcii na prieskum Osram reagoval správou, že EKO „môže byť vnímané ako skratka pre niečo ekonomické alebo aj ekologické.“

„Napríklad halogénové žiarovky neobsahujú ortuť, preto môžu byť umiestnené do komunálnych odpadov,“ zdôraznil zástupca spoločnosti Osram.

Environmentálna organizácia Coolproducts teraz zvažuje právne kroky voči spoločnostiam, ktoré zavádzajú spotrebiteľov mylným označením produktu, ako energeticky úsporného. Sťažnosť podali už vo Francúzku a Dánsku, podobné kroky plánujú podniknúť aj v Nemecku.   

Koniec tradičným žiarovkám

Európska komisia má už dlhú dobu v hľadáčiku starú generáciu halogénových žiaroviek. Smernica o ekodizajne z roku 2010 určila, že halogénové žiarovky triedy D a C by mali byť od roku 2016 zakázané úplne a nahradené menej energeticky náročnými žiarovkami triedy B alebo LED lampami.

Biznis sektoru sa však podarilo vybojovať odklad účinnosti smernice, aby bol "priemyslu poskytnutý čas na vývoj praktickej alternatívy."

Zástupcovia záujmových združení výrobcov osvetlenia podporujú postupný prechod na energeticky úspornejšie riešenia osvetlenia. Zavedenie úplného zákazu skôr, ako v roku 2020 by však „bolo mätúce, nákladné a nepohodlné pre európskych spotrebiteľov,“ vyhlásil generálny tajomník Lighting Europe Diederik de Stoppelaar.

Environmentálni aktivisti, ako napríklad Európska environmentálna kancelária (EEB), nesúhlasia s posunom účinnosti smernice a naznačujú, že ide o presadzovanie úzkych záujmov priemyslu.

EurActiv.com