Environmentalista: Naftové autá do Bratislavy nepatria

Apollo

ILUSTRAČNÉ FOTO-TASR

Aký veľký vplyv majú na znečistenie ovzdušia v Bratislave autá?

Výrazný, sú tu najškodlivejšie látky pre zdravie, ako prachové častice, oxidy dusíka alebo prízemný ozón. Z látok, ktoré sú pre ľudské zdravie najškodlivejšie – prachové častice PM10 (väčšie ako 10 mikrometrov, pozn. red.) a predovšetkým PM2,5, potom enoresy, oxidy dusíka, prípadne prízemný ozón. Miera znečistenia závisí od miesta, iné je to v lesoparku a iné v centre pri rušnej ulici. Celá oblasť centrálnej zóny okolo rušných ciest je výrazne zaťažená emisiami.

Čo to znamená pre zdravie obyvateľov?

Znečistený vzduch akútne poškodzuje dýchacie orgány, ale prachové častice výrazne prispievajú aj k srdcovým ochoreniam. Ak je organizmus chronicky zaťažený škodlivinami, imunita musí stále s niečím bojovať a stráca silu. Pozor si musia dať aj tehotné matky, benzoapyrény môžu spôsobiť komplikácie pri vývine plodu.

Kde je to najhoršie a ako rýchlo sa problémy prejavia?

Ak bývate na Trnavskom mýte, je to zlé, pretože dlhý čas trávite v silne znečistenom prostredí a vplýva to na vaše zdravie. Na Slovensku ročne predčasne zomrie 5800 ľudí iba vinou prachových častíc PM2,5. S ostatnými škodlivinami to iba narastie. Neodporúčam bývať pri rušnej ulici. Keď sa rozhodujete kúpiť byť, určite ďalej ako 50 metrov od rušnej cesty.

Celý rozhovor si môžete prečítať na webstránke Denníka N